SBS’de neden boş kontenjan kaldı?

Ortaöğretim
Eğitim uzmanları neden boş kaldığını açıkladı SBS ile öğrenci alan Anadolu Liseleri ile bazı özel okulların kontenjanları boş kaldı. Galatasaray Lisesi ve Robert Kolej gibi prestijli okullarda bu oran...
EMOJİLE

Eğitim uzmanları neden boş kaldığını açıkladı

SBS ile öğrenci alan Anadolu Liseleri ile bazı özel okulların kontenjanları boş kaldı. Galatasaray Lisesi ve Robert Kolej gibi prestijli okullarda bu oran yüzde 30’lara çıkınca boş kontenjanların nedeni merak konusu oldu. Eğitim uzmanları ilk kayıt döneminde iki farklı tercih yapan öğrenciler nedeniyle boş kontenjan sorunu olduğunu ancak kayıt döneminde bunların dolacağını söyledi.

Üç önemli nedeni var

– Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin: Kontenjanların boş kalmasının üç önemli nedeni var. Birincisi geçen yıllarda 500’lü puan sistemi vardı. Öğrenci geçmiş yıllardaki puanla kendi puanını karşılaştırıp bir öngörüde bulunabiliyordu. Oysa bu yıl 700’lü puan sistemine geçildi. Öyle olunca öğrenci ve veli geçmiş yıllarla sağlıklı bir kıyaslama yapamadı. Daha temkinli hareket etti. Bu da okulların kontenjanında boşlukların kalmasında en önemli etken oldu. İkinci önemli etken ise özel okulların burs miktarını artırması oldu. Başarılı öğrenci maddi imkânsızlıklar yüzünden özel okullara gidemezken verilen burslar bu yönde tercihin artmasını sağladı. Bir çok öğrenci bu yüzünden özel okullara kaydı. Üçüncü neden ise şu: Bir çok öğrenci Anadolu Lisesi’ni kazandığı halde özel okulları da tercih ediyor. Açıkta kalmamak için bunu yapıyor. Durumunu gördüğünde ise birini tercih ediyor. Bu da kontenjanların boş kalmasına neden oluyor.

Yanlış algılama oluşmasın

– Cem Gülan (Özel Okullar Derneği Başkanı): Kontenjan açığının nedeni öğrencilerin özel okullarla Anadolu Liseleri’ne ayrı ayrı tercih yapmalarından kaynaklanıyor. Bir öğrenci aynı anda hem Robert Kolej’e hem de Galatasaray Lisesi’ne kayıt yaptırıyor. Tercihini teke indirdiği zaman okulda boşluk oluşuyor. Artık çok geniş burs imkânı tanıyan okullarımız var. Bazı okullar yüzde 100 burs verebiliyor. İkinci kayıt döneminde boş kontenjanlar dolacaktır. Bu tür prestijli okulların boş kalması mümkün değil. Yanlış algılama oluşmasın. Çocuklar gönlündeki okulu bulana kadar bir yolculuk yapıyor ve kısa süreli kontenjan boşluğu olabiliyor.

İki ayrı tercih listesi

– Turgay Polat (Eğitim Uzmanı): Galatasaray ve Robert Kolej gibi prestijli okulların kontenjanları aslında boş kalmıyor. Sınavı kazanan çocuk özel okullar için ayrı, Anadolu Liseleri için ayrı tercih listesi hazırlıyor. Özel okullarda ön kayıt sistemi geçerli olduğundan, örneğin Galatasaray Lisesi’ni kazanan ve tercih yapan bir öğrenci Robert Koleji’ne ön kayıt yaptırıyor. Tercihi kolejden yana kullanan öğrenci nedeniyle Galatasaray Lisesi kontenjanında boşluk oluşuyor. Veya bunun tam tersi bir durum da olabiliyor. Okullar açılmadan Galatasaray Lisesi ve Robert Kolej’nin yüzde 30-35 oranında boş kalan kontenjanları büyük oranda dolar.

Vatan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme