SBS’de boş kontenjanlar ne durumda?

Ortaöğretim
SBS yerleştirmelerinin ardından 64 bin kontenjanın ek yerleştirmelerle de dolmaması velileri harekete geçirdi Çocuklarının mağdur olduğunu ifade eden veliler, MEB Bakanı Nabi Avcı’nın ‘Hiç...
EMOJİLE

SBS yerleştirmelerinin ardından 64 bin kontenjanın ek yerleştirmelerle de dolmaması velileri harekete geçirdi Çocuklarının mağdur olduğunu ifade eden veliler, MEB Bakanı Nabi Avcı’nın ‘Hiçbir okulda boş kontenjan bırakmayacağız’ yönündeki taahhüdünü yerine getirmesini istiyor. Çocuğunun ek kontenjanla yerleştirildiğini anlatan Dr. Semra Batı, e-okul sisteminde yer alan ek kontenjan boşluğunun sürekli arttığını belirterek, gözde Anadolu Liselerinde yüzlerce kontenjanın boş kaldığını ifade etti.

SAYI SÜREKLİ ARTIYOR

Öğrenci velisi Okan Özer de ek kontenjan nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, ‘Benim çocuğum şu an Hüseyin Avni Sözen Lisesi’nin ek kontenjan listesinde ilk sırada yer alıyor. E-okul sisteminde 170 kişilik kontenjanı olan Hüseyin Avni Sözen Lisesi’nde 36 kişilik boşuk var. Okul 48 kişilik kontenjanın boş kaldığını ifade etti. Kayıt döneminde özel okullar okul puanlarını aşağı çekti. Veliler de devletteki kayıtları sildirmeden özel okullara kayıt yaptırdı.

KAYIT SİLDİRMEDEN ÖZELE GİTTİLER

Özel-devlet okullarının kayıt sistemi noktasında ortak bir altyapısı olmadığı için hangi çocuğun hangi okulda okuduğu bilinmedi. İşte tam olarak da bu nedenle yedek listelerde yer alan öğrenciler adına büyük bir mağduriyet ortaya çıktı’ dedi. Bakan Avcı’nın boş kontenjan bırakmayacağız söylemlerini hatırlatan Özer, Bakan Avcı’dan düzenleme beklediklerini kaydetti.

Okul kayıtları adaletsiz oldu

Ek yerleştirmeden sonra okullarda halen kontenjan açığının bulunduğunu belirten sayısız veli, gazetemizi arayarak e-okul sistemi üzerinden puanların yettiği ikamet adreslerine yakın okullara kayıt yaptıramamanın haksızlık olduğunu dile getirdi. Kabataş Erkek Lisesi’nin Almanca bölümünde 21 kişilik kontenjan boş kalırken İngilizce bölümünde 27 kişilik kontenjan boş kaldı. Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’nde ise 9 kişilik kontenjan boş kalırken, İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi’nde 6 kişilik kontenjan boş görünüyor.

Yenişafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme