Ortaöğretim

Kitle iletişim araçları nedir?

Bilgi amaçlı iletimini sağlayan araçların topluluğuna kitle iletişim araçları denir.   Genel bir tanımla ”kitlesel boyutlarda dağıtılabilen iletiler” olarak tanımlanabilir. Kitle iletişim araçları; bilgilendirmek, eğitmek ve eğlendirmek gibi içinde bu tür unsurları..

Kitle iletişim araçları nedir?

Bilgi amaçlı iletimini sağlayan araçların topluluğuna kitle iletişim araçları denir.

 

Genel bir tanımla ”kitlesel boyutlarda dağıtılabilen iletiler” olarak tanımlanabilir. Kitle iletişim araçları; bilgilendirmek, eğitmek ve eğlendirmek gibi içinde bu tür unsurları barındırabilen bir okuyucu kitlesine belirli aralıklarla ya da sürekli olarak ulaşan araçlardır.

Teknolojide geldiğimiz nokta itibariyle bazı kitle iletişim araçları şuanda kullanılmamaktadır. Başlıca kitle iletişim araçlarını şu şekilde genelleyebiliriz; Posta , telgraf, gazete, telefon, televizyon, sosyal medya ve daha pek çok teknolojik kitlesel iletişim araçları gelişmiştir.

Çağımızın çok kullanılan yani elektronikleşen iletişim araçları, iletişime büyük bir kolaylık sağlamıştır ve iletişimi, kitle iletişimine çevirmiştir. 

 

Kitle iletişim araçlarının özellikleri

1) Çok sayı da insana aynı iletiyi, aynı anda ulaştırabilmektedir.
2) Kitle iletişim araçları süreklilik gerektirir.
3) Belge niteliği ve değeri taşıdığı için inandırıcılık ve alıcıyı ikna etme özelliğini de kazanmaktadır.
5) Özellikle radyo ve televizyon, iletiyi olay anında aktarabilme özelliğine sahiptir.
6) Kitle iletişim araçları ile gerçekleşen iletişim sürecinde, geri besleme imkânı yoktur; bu nedenle, alıcının tepkisi anında ölçülememektedir.

 

Kitle iletişim Araçları’nın Fonksiyonları

– Haber verme, eğitme, eğlendirme,

– Dış dünyayı görmemizi sağlama,

– Kültürün toplumumuzdan, bizden sonraki toplumlara ve nesilden nesile geçisini sağlama,

– Eşya ve hizmetlerin tanıtılmasına, satılmasına yardım etme,

– Dışımızda oluşan fırsat ve çağrılara karşılık verme ile sosyal hareketlerde genel rizaya ulasma arasinda bağ kurmamıza yardım etme” olarak sınıflandırmıştır.kaynak:merakliblog

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL