Ortaöğretim

Devamsız liseli sınıfta kalacak

Sabah’ın haberine göre Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik şöyle: Öğretmenin, bilgisi dışında ders sırasında bilişim araçlarıyla meşgul olmak, sosyal medyayı kullanmak ve dersin akışını bozmak yasaklandı. Bunu yapan öğrenciler disipline gönderilecek..

Devamsız liseli sınıfta kalacak

Sabah’ın haberine göre Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik şöyle:

Öğretmenin, bilgisi dışında ders sırasında bilişim araçlarıyla meşgul olmak, sosyal medyayı kullanmak ve dersin akışını bozmak yasaklandı. Bunu yapan öğrenciler disipline gönderilecek ve kınama cezası alacak. Okuldan kısa süreli uzaklaştırmak 1-5 gün arası şeklinde olacak. Arkadaşları, okul çalışanları ve diğer kişilere; söz ve davranışlarla sarkıntılık yapan, iftira eden, başkalarını bu davranışlara kışkırtan ya da zorlayan ve bu davranışları sosyal medyadan paylaşan, yayan tüm öğrencilere okuldan uzaklaştırma cezası verilecek. Bilişim araçlarını ve sosyal medyayı, zararlı, bölücü, yıkıcı ve toplumun genel ahlak ve kurallarıyla bağdaşmayan ve şiddet içerikli amaçlar için kullanmaları, bunların üretilmesi, bulundurulması, taşınmasına yardımcı olmak da disipline gönderilme sebebi sayılacak.

Devamsızlıktan kalma süresi 45 günden 30 güne indirildi. Okul, öğrencinin devamsızlığını 5-10 ve 25’inci günlerde veliye e-mail ile bildirecek. Veli okula devamsızlık özrünü 5 gün içinde yazılı olarak açıklaması zorunlu olacak. Bir günde derslerin 3’te 2’si yarım gün, fazlası tam gün devamsızlık sayılacak. Raporlu olarak toplamda 60 gün devamsızlık yapılabilecek.

Geçtiğimiz yıl kaosa neden olan nakiller haftalık değil aylık yapılacak.
Dönem sonunda not yükseltmek isteyen öğrencilere her dersten ortak sınav yapılacak.
Okul birinciliği için, 10 puandan fazla davranış puanı indirilmemiş olması şartı getirildi. Ayrıca dönem ortasında nakille gelen öğrenci okul birincisi olamayacak.
Her türlü tütün ve tütün mamulleri ile bağımlılık yapacak her türlü maddeyi kullanmak, yanında bulundurmak ve kullananların yanında olmak da ceza sebebi sayılacak.
Millî ve manevi değerlere, genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışlarda bulunmak da okuldan uzaklaştırma nedeni olarak sayıldı.

Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrencilerin, rehberlik Araştırma Merkezi’nin raporuyla rehabilitasyona alınacak. Okuldan atılma cezası alan öğrenci hiçbir şekilde aynı okula geri dönemeyecek.

ÖSYS TERCİHLERİ PAZARTESİ BAŞLIYOR

2015-ÖSYS tercih işlemleri, 6 Temmuz 2015 Pazartesi günü başlayacak. Sınava giren adayların 14 Temmuz’a kadar tercihlerini yapmış olması gerekecek. Adayların tercih işlemi için dün ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekecek. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL