Bu liseden mezun olanın işi garanti!

Ortaöğretim
Konya 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlayacak Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, bünyesinde okuyanlara mezun olunca...
EMOJİLE

Konya 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlayacak Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, bünyesinde okuyanlara mezun olunca yüzde 100 iş garantisi sunuyor.

Lise Müdürü Ali Hakan Yorgancılar, okulda düzenlediği basın toplantısında, 30 bin metrekare alan üzerine kurulan lisenin yeni eğitim-öğretim yılında 9. sınıfına 180 öğrencinin alınacağını söyledi.

Toplam 24 derslik bulunan okulda 800 öğrencinin eğitim göreceğini ifade eden Yorgancılar, ”Lisemizde endüstri, teknik ve ikili meslek eğitimi dersleri olacak. İlk olarak plastik teknolojisi bölümümüz faaliyete geçecek. Daha sonra ise makine, metal, metalürji teknolojisi ile mobilya ve iç dekorasyon bölümlerimiz de faaliyete geçecek” diye konuştu.

Okuyanlara mezuniyette iş garantisi

Okulun diğer meslek liselerine göre çok daha fazla avantaja sahip olacağını ifade eden Yorgancılar, şunları kaydetti:

”En önemli avantajı bir organize sanayi bölgesinin içinde kurulu olması. Bu sayede öğrencilerimiz teorik bilgiyle pratik bilgiyi birleştirme şansını bulacak. İkincisi; öğrencilerimiz okula başladıkları günden itibaren sanayi tesislerinde staj yapmaya başlayacak. Mezun olduklarında ise anlaşmalı sanayi tesislerinde okudukları bölümlere göre işlere yerleştirilecek. Yani bu okulda okuyan herkes mezun olduğunda yüzde 100 iş sahibi olacak. Özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarını tercih edeceğiz. Bu okul sayesinde sanayicimizin çektiği kalifiye eleman sıkıntısına bir nebze olsa çare olmaya çalışacağız.”

Okulu yaptıran hayırsever iş adamı Mehmet Tuza ise ülke sanayisinin en önemli sorununun kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu ifade ederek, bu konuda üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de bir ülkenin gelişmesinde üretimin en önemli faktör olduğunu belirterek, ”Üretim olursa ticaret, huzur, refah ve zenginlik gelir. Bunun yolu da nitelikli eleman yetiştirmekten geçer. İnşallah bu okul bu konuda büyük fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 9 seviyelerinde olduğunu belirten Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ise özellikle genç işsizliğin büyük sorun olduğunu kaydetti. İşsizlik ortalamasının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Öztürk, şunları ifade etti:

”Genç nüfusu iyi değerlendirmek, ülkemizin geleceği açısından çok önemli. Eğer bu gençleri eğitirseniz, gelişirsiniz. Eğitmezseniz elinizde bir dinamit taşıyorsunuz demektir. Dünyada meslek liselerinin oranı yüzde 65, düz liselerin oranı yüzde 35 seviyelerinde iken bizde bunun tam tersi. Bu eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecek bu okulumuzla bu konuda önemli bir adım atmış olacağız.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, yapımı tamamlanan okulda incelemelerde bulundu.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme