‘Ülkemizde sorun işsizlik değil, mesleksizlik’

Mesleki Eğitim
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pek çok işyerinin kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çektiğini belirterek, söz konusu sorunun iyi planlanm...
EMOJİLE

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pek çok işyerinin kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çektiğini belirterek, söz konusu sorunun iyi planlanmış bir mesleki eğitimle çözülebileceğini bildirdi.

Palandöken yazılı açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumunca açıklanan işgücü istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de asıl sorunun işsizlik değil, herhangi bir iş dalında uzmanlaşmamak olduğuna dikkati çeken Palandöken, “Yüzde 17 oranında işsizlik payına sahip 15-24 yaş arası genç işsizlerimizin üretime katılamaması bizleri üzüyor. Çözümü mesleki teknik eğitimden geçiyor. Meslek lisesi öğrencilerinin yüzde 50’si maalesef çalışma hayatının istediği niteliklere sahip olamadan mezun oluyor” ifadelerini kullandı.

Mesleki teknik eğitimin teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

“Pek çok işyerinin kalifiye eleman aramasına rağmen bulamadıklarını hepimiz biliyoruz. Bu sorunu, iyi planlanmış bir mesleki eğitimle çözebiliriz. Okullardaki teknik çalışma yapılan sınıfları bodrumlardan çıkararak rahat çalışma ortamlarına dönüştürülmelidir. Ülkemizde artık mesleki yeterlilik belgesinin kullanılması söz konusu.  Başlangıçta 40 meslek dalında, daha sonra genişleyerek 110 mesleki alanda yeterlilik belgesi olmayan çalıştırılamayacak. Dolayısı ile mesleki eğitim bir adım daha öne çıkmış olacak.”

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi