Mesleki Eğitim

Mezunlarının iş bulamadığı bölümler kapanıyor

İş gücü piyasasına kalifiyeli eleman yetiştirilmesinde önemli bir yere sahip olan mesleki eğitimde yeni dönem başlıyor.  Türkiye gazetesinin haberine göre, meslek okulları, piyasanın eleman ihtiyacı duyduğu alanlarda eğitim verecek. Böylece,..

Mezunlarının iş bulamadığı bölümler kapanıyor

İş gücü piyasasına kalifiyeli eleman yetiştirilmesinde önemli bir yere sahip olan mesleki eğitimde yeni dönem başlıyor. 

Türkiye gazetesinin haberine göre, meslek okulları, piyasanın eleman ihtiyacı duyduğu alanlarda eğitim verecek. Böylece, öğrencilerin iş bulamayacakları alanlardan mezun olmasının önüne geçilecek. İş gücü piyasasına kalifiyeli eleman yetiştirilmesinde önemli bir yere sahip olan mesleki eğitimde yeni dönem başlıyor. Bundan böyle ortaöğretim ve yükseköğretim kademelerindeki mesleki ve teknik eğitimde açılacak eğitim kurumları ve uygulanacak programlar işgücü piyasası ihtiyaç analizleri dikkate alınarak belirlenecek. İhtiyaca göre mesleki eğitim kurumlarının açılmasıyla öğrencilerin mezun olduklarında iş bulamayacakları bölümlerde öğrenim görmelerinin önüne geçilecek. Ayrıca lise sonrası 2 yıllık öğrenim süresi bulunan meslek yüksekokullarının etkin bir yapı ve işleyişe kavuşturulması ve yeniden yapılandırılmasını içeren bir rapor hazırlanacak. Bu kapsamda ülke genelindeki 700’e yakın meslek yüksekokulunu kapsayan bir etkinlik analizi yapılacak ve ilk defa 38 yıl önce açılan meslek yüksekokulları gerekli görüldüğü yerlerde ya kapatılacak ya da meslek liselerine dönüştürülecek.

Mesleki ve teknik eğitim ve yükseköğretim mezunlarının işgücü piyasasındaki durumunun sistematik ve güncellenebilir bir model çerçevesinde izlenmesi sağlanacak. Eğitim bölümleri ve programlarının kalitesinin değerlendirilmesi ve yeniden yapılandırılmasıyla öğrencilerin kariyer tercihlerine ışık tutulması, eğitimle kazandırılan yeterliliklerin iş hayatıyla uyumunun değerlendirilmesi, sistemin güçlü ve zayıf yanlarının belirlenmesi için, veri temin etmek ve kanıta dayalı politika oluşturmak amacıyla araştırmalar yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL