‘Halk’ın üniversiteleri: İSMEK, BELMEK, KO-MEK

Mesleki Eğitim
Haber: Yusuf Çifci Türkiye’nin farklı illerinde faaliyet gösteren meslek edindirme kursları, her yıl milyonlarca vatandaşa ücretsiz olarak kurs imkanı sunuyor. Vatandaşları hem sanatsal hem de m...
EMOJİLE

Haber: Yusuf Çifci

Türkiye’nin farklı illerinde faaliyet gösteren meslek edindirme kursları, her yıl milyonlarca vatandaşa ücretsiz olarak kurs imkanı sunuyor. Vatandaşları hem sanatsal hem de mesleki manada geliştiren bu kurslar sayesinde ayrıca binlerce kişi de iş sahibi oluyor. Bu manada düşündüğümüzde bu kurumlar aslında birer “Halk Üniversitesi”.

Genellikle belediyeler tarafından faaliyete sokulan bu kurumlar arasında ilk akla gelenler İSMEK, BELMEK ve KO-MEK.

İSMEK Kursları Mesleki Yaşama Yön Veriyor

Ücretsiz meslek edindirme kursları denilince ilk akla gelen şüphesiz İSMEK.  1996 yılında, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan İSMEK, bir sosyal doku projesi olarak faaliyetlerine başlaDI..

İlk kurulduğu yıl 3 kurs merkezinde, 3 branşta, 141 öğrenci ile başlayan eğitimler, 2015-2016 eğitim dönemi itibariyle İstanbul’un 38 ilçesinde, 235 kurs merkezinde, 412 branşta, 2 milyonu aşkın öğrenciye ulaşmıştır.

Bu haliyle birçok üniversitenin öğrenci sayısından daha fazla sayıda öğrenciye sahip olan İSMEK, gerek kursların ve katılımcıların sayısı, gerekse eğitim branşlarının çeşitliliği ve bu eğitimler sonunda ortaya konan kaliteli ürünlerle adeta Türkiye’nin en büyük “Halk Üniversitesi” haline gelmiştir.

Ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden heyetlerin Türkiye’ye gelerek İSMEK’in yapısını incelediğini ve kendi ülkelerinde de İSMEK benzeri eğitim kurumları açmaya çalıştıklarını belirtelim.

İSMEK kayıtları genellikle Eylül ayında internet üzerinden online olarak yapılıyor.  Farklı branşlarda verilen dersler ise yıl boyunca sürüyor.

İSMEK’e kayıt yaptırmak isteyenlerin İSMEK’in internet sayfası üzerinden form doldurmaları yeterli.

BELMEK Kursları Ankaralıların İlgisini Çekiyor

Ankara genelinde faaliyetlerini sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi Kursları (BELMEK) her yıl binlerce Ankaralı’ya ücretsiz olarak kurs imkanı sunuyor. Pek çok branşta verilen mesleki ve sanatsal kursları tamamlayan vatandaşlar, ayrıca MEB onaylı sertifika da alabiliyorlar.

BELMEK kuruluş amacını şöyle açıklıyor;

“Toplumda kültür, sanat ve estetik bilincini yaygınlaştırmak, kültürel zenginliklerimizin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, kadınlarımızı yeni bilgi ve becerilerle donatarak meslek sahibi yapmak, aile ekonomilerini güçlendirmek, kadınlarımıza birlikte yaşama ve planlı çalışma alışkanlığını kazandırmak, toplumda dostluk, dayanışma ve güven duygusunu pekiştirmek, boş zamanların verimli bir şekilde kullanımını sağlamak amacıyla 1994 yılında “Her ev bir atölye olacak” sloganıyla açılmıştır.

1994 yılından beridir faaliyet gösteren BELMEK kurslarına kayıtlar genellikle eylül ayında başlıyor. Kurslar ise ekim-haziran ayları arasında farklı gün ve seanslarda ücretsiz olarak veriliyor.

BELMEK kurslarına kayıt yaptırabilmek için 1 adet ve fotoğlraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte en yakın BELMEK kurs şubesine başvurmak yeterli.

Kocaeli’nin İSMEK’İ KO-MEK

Kocaeli ili sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlara ücretsiz olarak eğitimler veren KO-MEK, meslek edindirme kurslarının öncülerinden.

KO-MEK kuruluş amacını şöyle özetliyor:

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi görev alanı içerisinde ikamet etmekte olan halkımıza; bilgi, beceri ve nitelik kazandırmaya, ev ekonomilerine katkı sağlamaya yönelik faaliyetler yürütmektedir. KO-MEK aynı zamanda Mesleki-Teknik, Sosyal-Kültürel, Beceri kursları ile genel eğitim ihtiyacına cevap verebilecek, örgün eğitimi tamamlayıcı eğitim organizasyonları yapan bir projedir. Bunun yanında kursiyerlere ve halka yönelik seminerler, sergi çalışmaları da gerçekleştirmektedir.

Onlarca branşta ücretsiz olarak kursların düzenlendiği KO-MEK’te kursları tamamlayanlar  yine MEB onaylı sertifikaya sahip olabiliyor.

KO-MEK kayıtları da diğer meslek edindirme kurslarında olduğu gibi eylül ayında başlıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme