ALES başladı!

Mesleki Eğitim
ALES puanları, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan...
EMOJİLE

ALES puanları, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.

Yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları geçerli olacağı için bu programlara başvurmak isteyenlerin de sınava girmeleri gerekiyor.

 Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumdakiler, lisans programını bitirenlerle denklik belgesi almış olmak şartıyla yurtdışında lisans eğitimini tamamlayanlar başvurabilecek.

ALES’te sayısal ve sözel bölümlerde 40’ar sorudan oluşan testler yer alacak. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te saat 09.30’da başladı ve adaylara 150 dakika cevaplama süresi verilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi