Velilere ‘kayıt’ uyarıları

Eğitim Kurumları
Özel okulların üye olduğu derneklerin yöneticileri, temel liselere, özel öğretim kurslarına ya da etüt eğitimmerkezlerine kayıt yaptıracak velilere uyarılarda bulundu.  Özel Öğreti...
EMOJİLE

Özel okulların üye olduğu derneklerin yöneticileri, temel liselere, özel öğretim kurslarına ya da etüt eğitimmerkezlerine kayıt yaptıracak velilere uyarılarda bulundu. 

Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası MEB ile çeşitli toplantılarda bir araya geldiklerini ve bu toplantılarda varılan sonuçlardan da memnun olduklarını dile getirdi. 

MEB’in yayımladığı yönetmelikte dershane tanımının bulunmadığını hatırlatan Akça, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda “kurum”un, “okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim, özel eğitim okulları ile çeşitli kursları, uzaktan öğretim yapan kuruluşları, motorlu taşıt sürücü kursları, hizmet içi eğitimmerkezleri, öğrenci etüt eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile benzeri özel öğretim kurumları” şeklinde tanımlandığını anımsattı. 

Buna göre, mevzuatta dershanelerin faaliyetlerinin düzenlenmediğini dile getiren Akça, “O açıdan kesin olarak bildiğimiz şu, dershaneler kesin olarak şu an eğitim faaliyeti yürütemez” dedi. 

Dershanelerin dönüşüm sürecinde sürekli eğitim bağlamında tartışılmasının mücadelesi içinde olduklarını ifade eden Akça, “Dönüşümün mücadelesini veren dernekler, şu anda gelinen durumdan memnunlar. Dershanelerin yerine dönüşüm okulları oluştu. Dönüşemeyenler için de özel öğretim kursları açılabilecek. Hala dershane olarak devam edeceklerinin mücadelesini vermek eğitimci gözüyle bakıldığında doğru bir mücadele değil” diye konuştu.

Dershanelerin özel öğretim kursu olarak faaliyetlerine devam edecekse sadece bir ruhsat değişikliğiyle faaliyetlerini sürdürebileceklerinin altını çizen Akça, dershane ruhsatıyla bütün derslerin kursları verilebilirken özel öğretim ruhsatıyla sadece 3 dersin kursunun verilebileceğini dile getirdi. 

“Merdiven altı” kurum uyarısı

Mevzuatın öngördüğü kurumlara dönüşmek istemeyen dershanelerin “merdiven altı” olacağını belirten Akça, “Bu anlamda biz dernek olarak, olası şekilde ders kursları, ders çalıştırma merkezleri, eğitimdanışmanlığı merkezleri, büroları gibi ne kadar Bakanlıktan izinsiz ruhsatsız kurum varsa bunların takipçisi olacağız. Çünkü bu konu, istismara çok açık. Çünkü alternatif tıpta olduğu gibi eğitim formasyonu olmayan, üniversiteyi yarım bırakmış ancak ders veren eğitmenlerin olduğu ortamlarda eğitim verilmesini doğru bulmuyoruz” diye konuştu.  

Lise mezunu öğrenciler için temel lise, özel öğretim kursu ve halk eğitim merkezi gibi alternatiflerin bulunduğunu aktaran Akça, böylece mezun öğrenciler için bir mağduriyetin söz konusu olmayacağını bildirdi. 

Senetlere dikkat

MEB’den onay almamış eğitim kurumlarına kayıt yaptırıp senet imzalayan velilere de uyarılarda bulunan Akça, “Eğitimleri yarıda kalabilir. Örneğin ‘500 saat ders verilecek’ denilir ancak bunun karşılığı verilmeyebilir. Verdikleri senet de resmi bir kurumla mutabakat olmadığı için adi borçlanma üzerinden bu senetler yapılabilir. Sanki borç para alan velilerin, borcuna karşılık gibi bu senetleri ödemeleri gerekebilir. Senette eğitimin karşılığı diye yazılmıyor. O yüzden kurs, burada hizmet veremese bile veliden bu parayı tahsil edebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme