Üniversiteliler için 250 bin kapasiteli yeni yurtlar

Eğitim Kurumları
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KYK’nin KKTC’de ve 81 ilde 475 bin 702 yatak kap...
EMOJİLE

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KYK’nin KKTC’de ve 81 ilde 475 bin 702 yatak kapasitesinin bulunduğunu, 400 bin öğrencinin yurtlarda barındığını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın yurt kapasitesinin arttırılması için özel bir gayret sarf ettiğini aktaran Aksu, 2018 sonu itibarıyla kapasitenin 700 bine çıkartılmasının hedeflendiğini ve bu yılın eylül ayında hizmete girecek yeni yurtların toplam kapasitesinin ise 100 bine yakın olduğunu ifade etti.

Aksu, yurt yerleştirme konseptlerini değiştirdiklerine işaret ederek daha önce sadece eylül ayında hizmete açılan yurtların artık yıl içinde de hizmete açıldığını, bu yurtlara yedekte bekleyen öğrencileri ivedilikle davet ettiklerini söyledi. Aksu, şöyle devam etti:

“İnşallah 2017’nin sonunda Türkiye’de öğrenci yurdu ihtiyacı büyük ölçüde tamamlanmış olacak. Hiç ara vermediğimiz yatırımlarımıza, çok hızlı devam ediyoruz. KYK’nin 475 bin 702 yatak kapasitesine ilave olarak projelendirilen, planlanan ve inşaatı devam eden 250 binlik ek kapasite, hizmete açılmak için gün sayıyor. Şu an itibarıyla Türkiye’de birkaç ilin dışında yedek sırası bekleyen öğrencimiz de kalmadı. Yedek sırası bekleyen öğrencilerin bulunduğu iller İstanbul, Ankara, Isparta, Bolu, Konya ve Kıbrıs’taki yurtlarımız.”

“Kurum bu sene ilk kez spor kulübü kurdu”

Yurtların konseptini değiştirdiklerini anlatan Aksu, büyük kampüslü yurtlara geçiş yaptıklarını söyledi. Aksu, öğrencinin bütün ihtiyaçlarına cevap veren, sosyal ve sportif alanlarla donatılan yeni yurtların hizmete girdiğini vurguladı.

Yurtlarda, öğrencilerin pek çok alanda el becerilerini geliştirebilecekleri ve hobi edinebilecekleri atölyeler inşa ettiklerini, spor salonları kurduklarını, müzik aleti çalmayı teşvik ettiklerini aktaran Aksu, yurtlarda sinema salonuna dönüşebilen konferans salonlarının da bulunduğuna dikkati çekti.

Aksu, bu yılın eğitim öğretim döneminin başında kurdukları KYK Spor Kulübü’nün de gelecek yıldan itibaren 12 dalda faaliyetlerine devam edeceğini açıkladı.