Özel sağlık meslek liselerinin staj ücreti mağduriyeti

Eğitim Kurumları
İstanbul’da ve birçok ilde yer alan Özel Sağlık Meslek Liseleri öğrencileri için zorunlu staj ücretlerinin bu yıl okulların açılmasına az bir zaman kala 5000-TL’ye çıkarılması üzerine Özel Sağlık Mesl...
EMOJİLE

İstanbul’da ve birçok ilde yer alan Özel Sağlık Meslek Liseleri öğrencileri için zorunlu staj ücretlerinin bu yıl okulların açılmasına az bir zaman kala 5000-TL’ye çıkarılması üzerine Özel Sağlık Meslek Liseleri Derneği (ÖSAMDER) Sağlık Bakanlığı’na sesini duyurmak ve müdahale etme çağrısında bulunmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Bir Devlet Projesi olarak uygulanan ve Milli eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokollerle; Sağlık Meslek Liseleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlanmış ve Bakanlığımız, devlet liseleri gibi özel öğretim yapan Sağlık Meslek Liselerine de kuruluş ve çalışma izni vermiştir.

Özel Sağlık Meslek Liseleri öğrenimlerini gerçekleştirmek için eğitim-öğretim ücreti almaktadır. Ülkemizin sağlık elemanlarına büyük çapta ihtiyaç duyduğu bilinmekte ve bu okullara fazlaca talep olmaktadır. Lakin bu okullarda okuyan öğrencilerin velilerinin demografik yapısı incelendiğinde görülecektir ki yüzde seksen veya daha fazlası işçi ailelerinin çocuklarından oluşmaktadır. Hal böyle iken bu Özel Sağlık Meslek Liselerinde okuyan çocukların eğitim-öğretim ücretleri de ortalama 8.000-9.000 TL’yi geçmemektedir. Hatta bu oran okulların %3 ücretsiz okutma mecburiyeti; bakıma muhtaç ve devlet korunmasındaki çocuklar ve fakir aile çocuklarına yapılan indirimler vs. dolayısıyla daha da düşmektedir.

Özel Sağlık Meslek Liseleri; öğrencilerini 11. ve 12. sınıflarda beceri eğitimi/staj için işletmelere (hastanelere) göndermek zorundadırlar. Kanunlar, yönetmelikler ve diğer mevzuat gereği okullarla hastaneler arasında protokol yapılması mecburiyeti vardır. Ancak, bu protokoller çok sık değiştirilmektedir. Daha önce 4 yıllık olan protokoller 2013-2014 öğretim yılına başlarken Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik tapılarak 10 yıla çıkarılmış ve staj ücreti yıllık 1.000 TL olarak belirlenmiştir.  Sonra Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kendisine bağlı hastanelerin tamamıyla okullar arasında yaptığı protokolleri iptal ederek okullarla bir veya iki hastane protokolü yapmıştır. Daha sonra da 2015-2016 öğretim yılında bu rakam 4.000 TL’ye 2016-2017 yılı içinde okulların açılmasına az bir zaman kala 5000 TL’ye çıkarılmıştır.

Sağlık Bakanlığımızın duruma ivedilikle müdahale etmesi gerektiğinin altını çizen Özel Sağlık Meslek Liseleri Derneği (ÖSAMDER), Başkanı Ulaş Velioğlu, “Okullara gönderilen yazılarda staj ücretlerinin ödenmemesi durumunda öğrencilerimizin staja başlatılmayacağı, ödemeler aksadığı takdirde de stajlarının askıya alınacağı bildirilmektedir. Bu durum öğrencileri mağdur ettiği okullarla velileri karşı karşıya getirmektedir. Ayrıca okullarımıza öğrenciler üzerinden borçlar tahakkuk ettirilip icra tebligatları gönderilmektedir.” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme