Otel konforunda KYK yurdu!

Eğitim Kurumları
Niğde’de Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yap-kirala sistemiyle İl Özel İdaresi tarafından inşa edilen otel konforundaki 4 bin öğrenci kapasiteli yurt kampüsü projesi, yurt sorununun çözümü ...
EMOJİLE

Niğde’de Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yap-kirala sistemiyle İl Özel İdaresi tarafından inşa edilen otel konforundaki 4 bin öğrenci kapasiteli yurt kampüsü projesi, yurt sorununun çözümü için diğer kentlere model oluyor.

Niğde Üniversitesi (NÜ) yerleşkesinde 72 bin metrekarelik alanda 120 milyon lira maliyetle inşa edilen yurt kampüste, 7 kattan oluşan 4 blok, sosyal tesis ve danışma binası bulunuyor.

Odaları 2+1 şeklinde bazalı yatak sistemli olarak tasarlanan yurt, çalışma odası ve banyo, giysi dolabı, buzdolabı, katlarda etüt salonu ve mescidiyle öğrencilere otel konforunda barınma imkanı sunuyor.

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ilk defa Niğde’de uygulanan KYK Genel Müdürlüğü’nün yap-kirala sistemiyle İl Özel İdaresince yaptırılan yurt kompleksinin 8 ay gibi kısa sürede tamamlandığını bildirdi.

1991 yılında kurulan Niğde Üniversitesine her yıl 8 bini aşkın öğrencinin kayıt yaptırdığını belirten Kılıç, şunları söyledi:

‘Geçen yıla kadar ildeki toplam yatak kapasitesinin 3 bin 700 civarında olması ve her yıl 8 bin öğrencinin ile ilk defa kente gelmesi çok çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyordu. 127 bin nüfuslu ilimizde yeteri kadar ikamet edebilecekleri alan bulamayan öğrencilerden bazıları kayıt dondurmak zorunda kalabiliyordu. KYK Genel Müdürlüğü’nün yap-kirala sistemiyle yeni bir anlayışla çok akılcı, verimli ve kamu yönetimine ilk defa sokulan bir uygulamayı başlatması bizim için de bir can simidi oldu.’

– ‘Bir kuruş harcamadan bin kişilik yurt sahibi olduk’

KYK Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi olarak 4 bin kişilik yurt yapmak ve 15 yıl boyunca KYK’ya kiraya vermek şartıyla sözleşme yaptıklarını aktaran Kılıç, ‘Yaklaşık 150 bin lira değerindeki mülkümüzün yaklaşık bin kat değerini artırarak özel idaremizin varlıklarına ilave ettik. Bu yurtlardan 2 milyon lira kira ücreti alacağız. Özel idaremiz açısından bir kuruş para harcamadan bin kişilik yurt sahibi olmak ve mülkümüzü çoğaltmak bir mutluluk vesilesi oldu’ diye konuştu.

– ‘Türkiye’ye örnek gösterildi’

​2015-2016 eğitim öğretim yılında öğrencilerin yurtlarda ikamet etmeye başladığını dile getiren Kılıç, bu yıl ilk kez öğrencilerin barınma sorunu yaşamadıklarını, kentteki 3 bin 600 olan yatak yurt kapasitesini 8 ay gibi kısa sürede 7 bin 600’e çıkardıklarını kaydetti.

Kılıç, yap-kirala sistemi sayesinde tüm tarafların karlı çıktığını belirterek, ‘Gençlik ve Spor Bakanlığımız bu modeli uygulanabilir bir model olarak Türkiye’deki diğer illere de model gösteriyor’ dedi.

– ‘KYK yurdu olduğuna inanamadım’

Yurtta barınan öğrencilerden Büşra Öztürk, önce KYK yurdunda kalmak istemediğini ancak yurdu gördüğünde fikrinin değiştiğini ifade etti.

Yurt imkanlarından son derece memnun olduklarını dile getiren Öztürk, ‘Yataklarımız baza sistemli, buzdolabımız var, her şey dört dörtlük. Özel yurtlarda olan imkanlardan daha yüksek imkanımız var’ diye konuştu.

Fen Bilgisi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Fidan Ekinci de geçen yıl KYK yurtlarına yerleşemediği için özel bir yurtta kaldığını, bu yıl yeni yurt binasında tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi