Öğrenciye 5 Yıldızlı Yurt Dönemi

Eğitim Kurumları
TOKİ tarafından ihalesine başlanan 10 bin 10 yatak kapasiteli yurtlar beş yıldızlı otel konforunda olacak. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kamu kurumlarına modern hizmet binaları inşa eden TOKİ, ş...
EMOJİLE

TOKİ tarafından ihalesine başlanan 10 bin 10 yatak kapasiteli yurtlar beş yıldızlı otel konforunda olacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kamu kurumlarına modern hizmet binaları inşa eden TOKİ, şimdi de yüksek öğrenim gençliğinin barınma sorununa kalıcı çözümler getirmek için harekete geçti. TOKİ ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) arasında nisan ayında imzalanan protokolün ardından acil barınma ihtiyacı olan 17 kente toplam 10 bin 10 yatak kapasiteli 18 yurt kazandırılacak.

Arsası YURTKUR tarafından temin edilecek yurtların inşaat ve diğer altyapı çalışmalarını TOKİ gerçekleştirecek.

TOKİ, yurt binalarının yanı sıra sosyal tesis binaları, altyapı ve çevre düzenleme işini de yapacak. Yüksek öğrenim öğrencilerine ”5 yıldızlı otel konforu sunacak” olan yurtlarda odalar 1 ve 3 kişilik olarak düzenlenecek. Her odada televizyon, buzdolabı, çalışma masası ve diğer gereçler bulunacak. Öğrencilerin ortak kullanımları için ayrıca, her katta dinlenme odası ve etüt salonları yer alacak. Yurtlarda sosyal amaçlara hizmet verecek kafeterya, berber, kantin ve lokanta da olacak.

YURT İHALELERİNE BÜYÜK İLGİ

Bu arada, modern görünümüyle öne çıkacak yurtların ihaleleri yapılmaya başlandı. İlk ihaleler Yalova, Ağrı ve Konya’da inşa edilecek yurtlar için gerçekleştirildi.

TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki merkez binasında düzenlenen yurt ihalelerine inşaat firmalarının ilgisi de büyük oldu. Yalova’da yapılacak 500 kapasiteli yurt ihalesine 17, Ağrı’daki 750 kapasiteli yurt ihalesine 11 ve Konya Ilgın’da inşa edilecek 300 kapasiteli yurt ihalesine ise 6 firma katıldı.

TOKİ ve YURTKUR arasında imzalanan protokol kapsamında Ağrı’ya 750, Ankara’nın Çubuk ilçesine 560, Bursa’ya bin, Hakkari’ye 500, Hatay Dörtyol’a 500, İzmir Buca’ya bin, Kırıkkale’nin Keskin ilçesine 300, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine 500, Niğde’ye 500, Osmaniye Kadirli’ye 300, Rize-Pazar-Ardeşen’e 500, Rize Güneysu’ya 300, Sivas Zara’ya 500, Şırnak’a 500, Tekirdağ’a 750, Van’a 750, Konya Ilgın’a 300 ve Yalova’ya 500 yatak kapasiteli yurt yapılacak.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi