Öğrenciler okulda sebze yetiştiriyorlar

Eğitim Kurumları
Bu sene 4. Eğitim dönemini gerçekleştiren “Yeni Nesil Öğretmen Liderliği Projesi” kapsamında açılışı gerçekleştirilen “Toprağa Dokun Projesi ile Yenilebilir Okul Bahçesi” uygulamasının açılışını öğren...
EMOJİLE

Bu sene 4. Eğitim dönemini gerçekleştiren “Yeni Nesil Öğretmen Liderliği Projesi” kapsamında açılışı gerçekleştirilen “Toprağa Dokun Projesi ile Yenilebilir Okul Bahçesi” uygulamasının açılışını öğrenciler kendileri yaptı. Bu uygulamayla öğrenciler okul bahçelerinde hem sebzelerini yetiştiriyor hem de sahiplik duygusu ile sorumluluk üstleniyor.

Maltepe Kaymakamı Ahmet OKUR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik KAPTAN, Öğretmen Liderliği projesi koordinatörü Özgür BOLAT’ın katılımıyla gerçekleştirilen açılışa öğrencilerin mutluluğu damga vurdu. Açılışı gerçekleştirilen bahçe ile öğrenciler, sebzelerin yanına konulan mini tabelalarla İngilizce anlamlarını da öğreniyor. 

Uygulamayı gerçekleştiren Okul Öğretmenleri projenin nasıl ortaya çıktığını anlattı

Öğretmenler yapmış oldukları açıklamada “Çocuklarımızın zamanlarının çoğunu kapalı mekanlarda, elektronik aletlerle geçirmesinin birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığı (örneğin obezite, hiperaktivite, kaygı bozuklukları, depresyon, uyum sorunları, şiddet eğilimleri) tetikleyen ya da ağırlaştıran bir etken olduğunu fark ettik.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar şu gerçeği açıkça ortaya koyuyor: Doğasızlaşmanın çocuklarımıza bedeli çok ağır. Hatta Amerikalı araştırmacı yazar Richard Louv (2008) de bu olguyu “doğa yoksunluğu sendromu” olarak tanımlamaktadır.

Bütün bunlardan yola çıkarak öğrencilerimize okulda da yine doğadan uzaklaştırarak, betonlaşmış bahçelerde ve teknolojik donanıma sahip sınıflarda ders verdiğimizi fark ettik.

Gözlemlediğimiz bu yoksunluğu giderebilmek için; öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin de fikirlerini alarak TOPRAĞA DOKUN PROJESİ ile YENİLEBİLİR OKUL BAHÇEMİZİ yaptık.

Bahçemizdeki değişimle çocuklarımıza şefkat, sorumluluk, emeğe saygı duygularını geliştirmek istedik.

Tüm derslerimizin konularını bahçe etkinliklerine uyarlayarak, bilginin uygulanabilir olduğunu gösterdik.

Okuldaki bütün öğretmenlerin ilgisi ve katılımıyla sürdürülebilirliğini sağladık.” dedi.

Bahçe açılışını öğrencilerle birlikte gerçekleştiren Kaymakamı Ahmet OKUR da bahçeyi öğrencilerle birlikte gezerek öğrencilerden bilgiler adı. Öğrencilerin Kaymakam OKUR’a kendi bahçelerini anlatırken çok istekli ve heyecanlı oldukları gözlendi.  Kaymakam OKUR yapmış olduğu açıklama da “4 dönem önce başlattığımız Yeni Nesil Lider Öğretmen Projesinin meyvelerini almanın mutluluğunu yaşıyorum. Çocuklarımızın heyecanını görmek, derslerine daha fazla iştahlı olduklarını işitmek ne kadar doğru bir projeyi gerçekleştirdiğimizi bizlere gösteriyor” dedi. 

Ayrıca açılıştan sonra okul öğrencilerinin derslerde oluşturdukları projeler sergilendi. Daha sonra açılışlara katılan veli, öğretmen ve misafirlere bir ikram verildi.  Verilen ikramdan sonra program sona erdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme