Milli Eğitim Bakanı: Proje okullarında yaptığımız doğru

Eğitim Kurumları
Milli Eğitim Bakanlığınca, “Eğitimden Üretime Sektörle İşbirliği” temasıyla düzenlenen 2. Eğitim Kongresi Antalya’da başladı. Mesleki ve teknik eğitimin tartışıldığı kongrede Mil...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığınca, “Eğitimden Üretime Sektörle İşbirliği” temasıyla düzenlenen 2. Eğitim Kongresi Antalya’da başladı. Mesleki ve teknik eğitimin tartışıldığı kongrede Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Yılmaz, ihraç edilen ve açığa alınan öğretmenlerle ilgili soru üzerine son rakamları paylaştı:

5 bin 78 öğretmen göreve geri döndü

“28 bin 163 öğretmen ihraç edildi. İhraç edilen personelden 2 bin 829’u gözaltında, 193’ü tutuklu. 2 bin 648 kişi de adli control şartıyla serbest kaldı. Uzaklaştırma tedbiri devam eden 20 bin 88 öğretmen var.  Bunlardan 10 bin 877’si de bölücü terör örgütü ile bağlantılı olduğu iddiasıyla açığa alındı. 5 bin 78 öğretmen görevine geri döndü.”

Kapatılan okullar ihtiyaca yönelik dönüşüyor

Bakan Yılmaz, Gülen yapılanmasına ait kapatılan okulların hangi okul türlerine dönüştürüldüğüne ve çoğunun İmam Hatip yapıldığı iddialarına dair ise, “Okulların ağırlığı İmam Hatip yaklaşımı doğru değil. Halkın talepleri doğrultusunda Fen Lisesi, Anadolu Lisesi veya ortaokul yapıyoruz. İhtiyaç doğrultusunda karar veriliyor. Mesela İzmir’de 105 okuldan 55’i özel eğitime (engelli çocukların gittiği okullar) verildi” yanıtını verdi.

“Kıyamet koparmaya değer mi?”

Yılmaz, kamuoyunda tartışma yaratan proje okullarındaki 8 yılını dolduran öğretmenlerinin başka okullarda görevlendirilmesinin de doğru olduğunu söyledi:

“Türkiye’de 163 tane proje okulu var. Ancak Türkiye’de 50 bin okul olduğunu da unutmamak lazım. Proje okullardaki nitelikli eğitimi daha üst seviyeye çıkarmak için uğraşıyoruz. 8 yılını dolduran öğretmenlerin başka okullara gitmesiyle bu başarıyı diğer okullara da taşımak istiyoruz. Rastgele öğretmen atamıyoruz bu okullara. Daha önce Türkiye genelindeki proje okullarında yüksek lisansı olan 132 öğretmen vardı, şimdi bu rakam 186.

İstanbul’daki proje okullarında çalışan öğretmen sayısı 1492. Görev yeri değiştirilen 275 öğretmen var. Yani öğretmenlerin yüzde 18’i ediyor. Yüzde 18 için kıyamet koparmaya değer mi? Değdi diyelim onda da şunu diyeceğim, ‘Atarken kadrolaşma yapmıyoruz da görev yeri değiştirirken mi yapıyoruz’?”

Seneye yeni müfredat geliyor, pilot illerde okul öncesi zorunlu

Yılmaz, 5 yıldır hayata geçmeyen, öğretmenlerin niteliğini artırmayı amaçlayan Öğretmen Strateji Belgesi’ni yıl sonunda hayata geçirmeyi amaçladıklarını söyledi. Yılmaz, gelecek eğitim yılında ikili eğitimin kalacağını, belirlenen pilot illerde de okul öncesi eğitimin zorunlu olacağını söyledi. Yine belirlenen pilot okullarda 5. sınıfta ağırlıklı yabancı dil eğitime geçilecek. Ayrıca Yılmaz müfradat yenileme çalışmalarının da şubat ayında tamamlanacağını, gelecek eğitim yılında yeni müfredatın uygulanmaya başlayacağını söyledi.

Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre, öğrencilerin de öğretmenleri değerlendirdiği pilot olarak uygulanan performans sisitemini de tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak. Bakan Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 300 kitabın incelendiğini, 57 kitapta Gülen yapılanması ile ilgili sözcük, resim ve atıf tespit edildiğini ve bunların ayıklandığını söyledi. Bu kitaplar da yeniden ihale edildi. Ekim sonunda öğrencilere ulaştırılacak.-Aljazeera Türk