“ Meslek Liselerine güvenilmiyor”haberine açıklama

Eğitim Kurumları
Söz konusu haber yanlış ve eksik bilgilerle dolu olup mesleki ve teknik eğitimle ilgili kuramsal bilgi eksikliğinin bir göstergesidir. Haber mesleki ve teknik eğitimde sayıları 3 bin 300’e varan...
EMOJİLE

Söz konusu haber yanlış ve eksik bilgilerle dolu olup mesleki ve teknik eğitimle ilgili kuramsal bilgi eksikliğinin bir göstergesidir. Haber mesleki ve teknik eğitimde sayıları 3 bin 300’e varan okulda, yaklaşık 1 milyon 750 bin öğrencimizin moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecek niteliktedir.

Mesleki ve teknik eğitim çok dinamik bir süreç olup Bakanlığımızca mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için özellikle son 3 yıl içerisinde reform niteliğinde değişiklikler hayata geçirilmiştir. Meslek liselerinde derslik başına düşen öğrenci sayısı mesleki ve teknik ortaöğretime olan talebin artışıyla ilgili bir konudur. Yapılan yatırımlar ve diğer fiziki mekân dönüşümleri ile 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibari ile meslek liselerinde derslik başına düşen öğrenci sayısı yaklaşık 31’e düşürülmüştür.

Okul-işletme işbirliğini geliştirmek adına işverenlerin işletmelerini, öğrencilerin beceri eğitimlerine açmalarını sağlayan 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu uygulamadadır. Ayrıca ülke genelinde pek çok meslek lisemiz, işletmelerle işbirliği protokolleri imzalayarak okul-işletme işbirliğinin en güzel örneklerini geliştirmektedir. Bu kapsamda halen Bakanlığımızca 70’e yakın işbirliği protokolü uygulanmaktadır.

Bakanlığımızca yürütülen e-mezun izleme araştırması sonuçlarına ve diğer pek çok araştırmaya göre işverenlerin meslek liseleri ile ilgili memnuniyet düzeyleri yüzde 70’lerin üzerinde olup, işletme ölçeği büyüdükçe işverenlerin memnuniyet düzeyi de daha yukarılara çıkmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme