İELEV’den başarılı öğrencilere burs

Eğitim Kurumları
İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV), iyi bir eğitim almak isteyen başarılı öğrencilere İELEV Özel Lisesi’nde tam burslu okuma imkanı sunuyor. TEOG yerleştirme puanı en az 490 olan 6 öğrenciy...
EMOJİLE

İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV), iyi bir eğitim almak isteyen başarılı öğrencilere İELEV Özel Lisesi’nde tam burslu okuma imkanı sunuyor. TEOG yerleştirme puanı en az 490 olan 6 öğrenciye yüzde 100 burs sağlayacak olan İELEV, ayrıca 24 öğrenciye de yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 olmak üzere farklı oranlarda burs verecek. TEOG yerleştirme puanına göre burs almaya hak kazanamayan ama İELEV Özel Lisesi’nde okumak isteyen öğrenciler ise Hak Ediyorum Bursu’na başvurabilecek.

Herkes çocuğunun daha iyi bir geleceğe sahip olması için nitelikli ve iyi bir eğitim almasını istiyor. Ancak böyle bir eğitimin ciddi bir de maliyeti var. Araştıran, sorgulayan, birden fazla yabancı dil konuşabilen, teknolojiyi etkin kullanabilen, sporu ve sanatı hayatın vazgeçilmezlerinden sayan öğrenciler yetiştirme hedefiyle yola çıkan İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV), işte tam da bu nedenle Başarı ve “Hak Ediyorum” Bursları olmak üzere öğrencileri iki farklı başlık altında burs imkanı sunuyor.

İELEV Başarı Bursları’nın TEOG yerleştirme puanına göre toplamda 30 öğrenciye verilmesi planlanıyor. Bu çerçevede en az 490 puan alan 6 öğrenci İELEV Özel Lisesi’nde yüzde 100 burslu eğitim görebilecek. İELEV, ayrıca 24 öğrenciye de yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 olmak üzere farklı oranlarda burs verecek.

İELEV, Başarı Bursları’na hak kazanamayan ama İELEV Özel Lisesi’nde burslu okumayı hak ettiğini düşünen öğrenciler için özel bir imkan sunuyor. Öğrenciler neden “İELEV Hak Ediyorum Bursu”nu almaları gerektiğini anlatan, müzik, spor, sanat alanlarındaki başarılarından ya da projelerinden veya sivil toplum kuruluşlarıyla yaptıkları çalışmalardan bahsettikleri bir sayfalık bir kompozisyonla başvurabiliyor. Sonuçları merkezi bir burs komitesi tarafından belirlenecek “Hak Ediyorum Bursu” İELEV burs yönetmeliğinde belirtilen şartları yerine getiren öğrenciler için mezuniyete kadar devam edecek. “Hak Ediyorum Bursu” çerçevesinde ikişer öğrenciye yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 burs imkanı tanınacak. Birden fazla bursa hak kazanan öğrencilere kazanmış olduğu en yüksek kategorideki burs verilecek.

Burslara ilişkin konuşan İELEV Akademik Kurul Başkanı Prof. Dr. Erhan Erkut, şunları söylüyor: “Özel okullar genellikle girişten başarı bursu vermez, toplam yüzde 3 Milli Eğitim Bursu sağlarlar. Oysa İELEV olarak biz 6 kişiye yüzde 100, 6 kişiye yüzde 75, 6 kişiye 50, 12 kişiye de yüzde 25 burs sağlıyoruz. Bunların yanı sıra Hak Ediyorum Bursu’ndan da 6 kişi olmak üzere toplam 36 öğrenciye burslu okuma imkanı sunuyor yani öğrencilerin yarısına burs veriyoruz. Ayrıca İELEV’den gelenlere verdiğimiz burslar da bunun dışında kalıyor. Bu bir özel okul için çok sıra dışı bir hareket. Çünkü biz ticari bir kurum değil, vakıfız. Bilinçli, 21. yy yetkinliklerine sahip, sınav kaygısıyla ezilmemiş öğrenci yetiştiriyor, başarılı öğrencilerin okulumuza gelmesini istiyoruz. Bu nedenle burslar vasıtasıyla İELEV Özel Lisesi’ni maddi yönden ulaşılabilir kılmaya çalışıyoruz.”