Gözde liselerde kontenjan düştü

Eğitim Kurumları
TEOG kapsamında öğrenci alacak gözde Anadolu liseleri bu yıl kontenjanlarını yarı yarıya varan oranlarda azalttı. Türkiye genelinde yüzde 5’lik dilimde olan onlarca okul bu yıl daha az öğrenci a...
EMOJİLE

TEOG kapsamında öğrenci alacak gözde Anadolu liseleri bu yıl kontenjanlarını yarı yarıya varan oranlarda azalttı. Türkiye genelinde yüzde 5’lik dilimde olan onlarca okul bu yıl daha az öğrenci alacak. Geçen yıl 160 öğrenci alan Nişantaşı Anadolu Lisesi bu yıl 68, geçen yıl 360 öğrenci alan Haydarpaşa Lisesi bu yıl 306, geçen yıl 340 öğrenci alan Kadıköy Anadolu Lisesi de bu yıl yalnızca 238 öğrenci kabul edecek.

Yine Türkiye’nin en gözde liselerinden biri olan Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi kontenjanını 34 azalttı. Geçen yıl 170 öğrenci alan Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi bu yıl 136 öğrenci kabul edecek. Kontenjan düşüşleri yüzdelik dilimleri de etkileyecek. Bu okullara girmek isteyen öğrencilerin puanlarının geçen yılki yüzdelik dilimlerden daha yüksek olması gerekiyor.

ANKARA VE İZMİR’DE DE DÜŞTÜ

Sabah’ın haberine göre İstanbul’da yüzde 5’lik dilimde olan toplam 12 Anadolu lisesinde kontenjanlar düşürüldü. Benzer gelişme diğer büyükşehirdeki okullarda da oldu. Örneğin Ankara’daki en gözde liselerin başında gelen Gazi Anadolu Lisesi bu yıl kontenjanını 102 azalttı. Geçen yıl 442 öğrenci alan Gazi Anadolu Lisesi bu yıl 340 öğrenci kabul edecek. İzmir Kız Lisesi de kontenjanını 68 kişi azalttı. Geçen yıl 238 öğrenci kabul eden İzmir Kız Lisesi bu yıl 170 öğrenci alacak. Geçen yıl 204 öğrenci kabul eden Karşıyaka Anadolu Lisesi de kontenjanını 170’e düşürdü.

G.SARAY 100 ÖĞRENCİ ALACAK

Fransızca eğitim veren Galatasaray Lisesi’nde ise kontenjan aynı kaldı. Lise bu yıl yine 100 öğrenci kabul edecek. Almanca eğitim veren İstanbul Lisesi 170, Kabataş Erkek Lisesi 136, Cağaloğlu Lisesi ise 136 öğrenci kabul edecek. Dün başlayan tercih süreci, 25 Temmuz’da sona erecek. Sonuçlar 8 Ağustos’ta duyurulacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi