Eğitim Kurumları

Alevilik, Din Dersi Kitaplarına Giriyor

Raporun en dikkat çekici maddesi, Alevîlerin yanında Nusayri ve Caferilerin de taleplerini karşılayan yeni müfredatın önümüzdeki eğitim-öğretim yılında hayata geçirilmesine yönelik karar oldu. Madımak Oteli’nin müze haline getirilmesinin önerildiği raporda,..

Alevilik, Din Dersi Kitaplarına Giriyor

Raporun en dikkat çekici maddesi, Alevîlerin yanında Nusayri ve Caferilerin de taleplerini karşılayan yeni müfredatın önümüzdeki eğitim-öğretim yılında hayata geçirilmesine yönelik karar oldu. Madımak Oteli’nin müze haline getirilmesinin önerildiği raporda, cemevlerinin hukukî bir statüye kavuşturulması konusunda fikir birliği sağlandığı belirtildi. Raporu kamuoyu ile paylaşan Devlet Bakanı Faruk Çelik, devletin Alevilikle ilgili hafızasının güncellendiğini söyledi.

Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin müfredatıyla ilgili çalıştaylarda komisyonun yaptığı çalışmayı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne de sunduklarını belirten Çelik, Alevilik’in 2011-2012 eğitim-öğretim yılında ‘din kültürü’ kitabında olacağını kaydetti.

‘Cemevlerinin hukuki statüsü’ konusunun önlerinde önemli bir eşik olarak durduğunu ifade eden Çelik, bu konuda çalıştay katılımcılarının fikir birliği sağladığına dikkat çekti. "Ancak bu statü, nasıl bir statü olmalıdır sorusu, karşımıza iki önemli tartışma alanı çıkarmaktadır." diyen Faruk Çelik, bunların teoloji ve hukuki boyutları olduğunu söyledi. Teoloji konusunda yetkin akademisyenlerin, inanç anlamında farklı yorumlar ve mezhepler olsa da Hıristiyanlıkta ve Musevilikte tek bir ibadethane olduğunu, İslam dininin de ibadethanesinin tek olduğunu, farklı bir ibadethanenin farklı anlamlara yol açacağını dile getirdiklerini kaydetti. Hukuki boyutunda ise, "Laiklikle doğrudan bağlantılı olan tekke ve zaviyelerin kapatılmasını öngören kanun, temel belirleyici bir role sahiptir." diye konuştu.

SİYASİLER SÖYLEMLERİNE DİKKAT ETMELİ

Devrim kanunu olan bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair kanuna istinaden çıkarılan 1935 tarihli tüzüğün de konuya açıklık getirdiğini ifade eden devlet bakanı şöyle devam etti: "Bu düzenlemeleri görmezden gelerek bulunacak her çözüm, yeni ve daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açacaktır. Onun için herkesin özellikle de siyasilerin, konuya ilişkin söylemlerine dikkat etmeleri, sadece günü kurtarmaya yönelik çıkışlardan özenle kaçınmaları gerektiği inancındayım."

Çelik, hükümetin 23 Kasım 2010 tarihinde kamulaştırdığı ve tabelasını indirdiği Madımak Oteli’nin nasıl kullanılacağına dair projenin Sivas Valiliği tarafından nisan ayının sonunda tamamlanacağını söyledi. Bu arada raporda, Aşure Günü’nün resmi tatil yapılması, Nevşehir’e bağlı Hacıbektaş ilçesinin misyonuna uygun şekilde ihya edilmesi ve burada aynı adla bir üniversite açılması gibi öneriler de yer aldı.

AA
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL