Zeki Çocuklar Heba Olmasın

Eğitim Güncel
Gebze’de kurulu TEVİTÖL (Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi) üstün zekalı çocuklara eğitim veriyor. Geleceğin iş ve siyaset liderlerini yetiştiren okul sadece IQ’ları 130 ve üzerin...
EMOJİLE

Gebze’de kurulu TEVİTÖL (Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi) üstün zekalı çocuklara eğitim veriyor. Geleceğin iş ve siyaset liderlerini yetiştiren okul sadece IQ’ları 130 ve üzerindeki öğrencileri kabul ediyor. Halen okulda 123’ü tam burs ve 79’u kısmi burs ile toplam 202 öğrenci eğitim görüyor.

1990 yılında ünlü girişimci ve iş adamı Sezai Türkeş, eşi İnanç Türkeş’in adını yaşatacak, maddi olanakları sınırlı üstün/özel yetenekli çocukların eğitileceği bir okul açmak için bir vakıf kurdu. Bu amaç doğrultusunda, Vakıf 1993 yılında 416 dönümlük arazi üstünde üç yüz öğrencinin yatılı eğitim göreceği Özel İnanç Lisesini açtı.

1994 ve 1995 yıllarında 20.000 m2’lik kapalı alan eğitim öğretim hizmetine girmesinin ardından 1996 Ocak ayında maddi güçlükler baş gösterdi ve inşaat çalışmalarına ara verildi.

1997 yılında uygulamaya konan zorunlu sekiz yıllık eğitim, okulun ortaokul bölümünün kapanmasına yol açtı ve öğrenci kaynağına sınırlama getirdi.

Türk Eğitim Vakfı Dönemi

Okulun belirsizlik dönemi 35 yıldır başarılı ve yetenekli ancak maddi olanakları sınırlı öğrencilere eğitim olanağı sağlayan Türk Eğitim Vakfının desteğiyle sona erdi. TEV, 10 Temmuz 2002’de kurumu devralarak okulu içinde bulunduğu dar boğazdan kurtardı. Su anda okul, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTOL) adi altında eğitimine devam etmektedir.

ÜSTÜN VE ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR

Üstün ve özel yetenekli çocuklar, seçkin yeteneklerinden dolayı, yüksek seviyeli iş yapmaya yeterli oldukları, bu alanda, profosyonel olarak bilinen kimselerin belirlemiş olduğu çocuklardır. Bu özellikdeki çocukların kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için, farklılaştırılmış eğitim programları ve hizmetlerine gereksinimleri vardır. (Clark, 1997)

Üstün ve özel yetenekli öğrenciler için öğretimin farklılaştırılması gerekli midir?

Farklılaştırılmış öğretimin amacı, öğrencinin gelişimini ve bireysel başarısını en üst düzeye çıkarmaktır. Öğrenci gereksinimleri etkin ve sürekli bir şekilde değerlendirilir. Böyle bir öğretimde esnek gruplar oluşturulur, öğrenci birçok öğrenme fırsatları ve çalışma düzenlemeleri ile tanışır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme