Zeka ve yetenek testleri Türk kültürüne uyarlandı

Eğitim Güncel
MEB, dünyada kullanılan Weschler sözel olmayan yetenek testini ve Kaufman zeka testini Türk kültürüne uyarladı, Woodcock Johnson Başarı ve Bilişsel Yetenek testlerinin ise uyarlama çalışmaları devam e...
EMOJİLE

MEB, dünyada kullanılan Weschler sözel olmayan yetenek testini ve Kaufman zeka testini Türk kültürüne uyarladı, Woodcock Johnson Başarı ve Bilişsel Yetenek testlerinin ise uyarlama çalışmaları devam ediyor.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Perşembe günü Ankara’da, “Özel Eğitimin  Güçlendirilmesi Projesi”nin (ÖZEGEP)  kapanış toplantısını yapacaklarını  kaydetti.

Toplantıda projenin sonuçlarına ilişkin verilerin paylaşılacağını  aktaran Güngör, projenin amaçlarından birinin Rehberlik ve Araştırma  Merkezleri’nde (RAM) özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitsel  değerlendirmesinde ve tanılanmasında kullanılan psikolojik ölçme araçlarının  standardize edilmesinin olduğunu belirtti.

Güngör, “Bu kapsamda bütün dünyada kullanılan, Weschler sözel olmayan  yetenek testi ve Kaufman  zeka testi ülkemize ve kültürümüze uygun olarak  standardize edildi. Bu testler önümüzdeki aylardan itibaren ülke genelindeki 226  RAM’de kullanılmaya başlanacak” dedi.

Bir testin her yerde, aynı standartta ve aynı kullanılamadığını,  kullanıldığı zaman da sonuçlarının çok güvenilir olmadığını vurgulayan Güngör, bu  nedenle psikolojik testlerin, her kültürün kendi özelliklerine adapte edilmesi  gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de kullanılan zeka ve yetenek testlerinin de standardizasyona,  Türk kültürüne uyarlanmaya ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Güngör, şunları  kaydetti:

“Bu projeyle biz iki psikolojik testi kültürümüze uyarladık. Bunu  alanda bir ilk, başlangıç olması açısından önemsiyoruz. Bu yetenek testlerinden  Weschler sözel olmayan yetenek testi, 4-21 ve Kaufman zeka testi 4- 45 yaş  aralığındaki bireylere uygulanacak. Böylece RAM’lardaki hizmetlere biraz daha hız  kazandıracağız, bireylerin kısa sürede geçerli ve güvenilir biçimde eğitsel  değerlendirme ve tanılamalarını yapacağız.

Alanda kullanılan Woodcock-Johnson Bilişsel ve Başarı Bataryası  (WJIII) da 2-90 yaş arası bireylerin bilişsel ve başarı özelliklerini ve  gelişimleri kapsamlı olarak ölçmede kullanılacak. Proje kapsamında 2-23 yaş  deneme uygulaması yapıldı. Yenilenmiş ölçme araçları RAM’lerin eğitsel  değerlendirme ve tanılama süreçlerinin kalitesinin artırılmasına katkı  sağlayacak. Bu kapsamda, 28 pilot ilde 62 eğitici de yetiştirdik. Bunlar da   ölçekler konusunda diğer rehber öğretmenlerin eğitiminde görev alacak.”

Üstün yeteneklilerin tespitinde kullanılacak

Güngör, bu testleri bilim sanat merkezlerine yönlendirilen üstün  yetenekli öğrencilerin, özel eğitime ihtiyacı olanları veya özel eğitimin hangi  düzeyine ihtiyacı duyduğunun tespitinde kullanıldığını anlattı.

Projenin diğer amacının ise engelsiz okul kavramı çerçevesinde  şekillendiğini aktaran Güngör, ÖZEGEP’in, dezavantajlı gruplar ve özel eğitime  ihtiyaç duyan bireylere verilen hizmetleri iyileştirerek iş ve mesleki  eğitimlerinin kalitesini artırmayı ve onları topluma kazandırmayı hedeflediğini  belirtti.

Güngör, projenin okullarda fiziki ve diğer engellerin ortadan  kaldırılması, eğitim alanına erişimin kolaylaştırılması ve yeni ve eski  okulların, engelli bireylere uygun bir mimari de dizayn edilmesine katkı  sağlayacağına işaret etti.