YÖK’ün şifresi hangisi?

Eğitim Güncel
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, hacker grubu Redhack’in gerçekleştirdiği saldırıları değerlendirdi, çalışanlarının 123456 gibi zayıf bir şifre kullanmasından ötürü saldırının kolayca ve ...
EMOJİLE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, hacker grubu Redhack’in gerçekleştirdiği saldırıları değerlendirdi, çalışanlarının 123456 gibi zayıf bir şifre kullanmasından ötürü saldırının kolayca ve hiç iz bırakılmadan gerçekleştiğini kaydetti. Ancak Redhack, Twitter’dan yaptığı son açıklamada Çetinsaya’nın aksine şifrenin 123456 değil Dtxcptr*MK622yk olduğunu iddia etti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, elektronik belge yönetim sistemlerinin siber saldırıya uğramasının ardından hukuk dışı yollarla ulaşılarak paylaşılan belgelerin “üstü örtülmüş veya saklanmış belgeler olmadığını” bildirdi.

Kurumlarına yapılan siber saldırı ve ardından yaşananlara ilişkin süreçle ilgili soruya Çetinsaya, olayın birkaç anlamda üzücü olduğunu belirterek, bunlardan birinin belgelerin yasa dışı yollarla ele geçirilmesi olduğunu söyledi.

Ele geçirilen belgelerin ardından, “sanki gizlenmiş belgeler, üstü örtülmüş şeyler veya bilinmeyen şeyler ortaya çıkmış” gibi spekülasyonlar yapılmaya başlandığına dikkati çeken Çetinsaya, bunun üzerine belgelerde isimleri olan kişilerin hedef gösterilmeye çalışıldığını belirtti.

Kurumsal olarak eksikliklerini gidermeye yönelik çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğine işaret eden Çetinsaya, “O belgelerin eksiksiz işlem görmesi ve sonuca ulaşana kadar da ilgili yerlerde kalabilmesi bizim sorumluluğumuzda. Bunlar zaten çeşitli kesimler tarafından şikayet konusu edilmiş iddialar. Bunlar bizde denetleme kurulu yoluyla titizlikle inceleniyor. Sonra da yüksek disiplin kuruluna sevk edilerek, orada da incelenerek karara bağlanıyor.”

"ŞİFRE 123456 DEĞİL"

Çetinsaya siber saldırı bulgularını incelerken çalışanlarının 123456 gibi basit şifreleri kullandığını ve bu nedenle zayıf şifrelerin kolayca kırıldığını dile getirdi. Ancak Redhack yaptığı açıklamada zayıf bir şifrenin kullanılmasının söz konusu olmadığını söyledi ve gerçek şifrenin ‘Dtxcptr*MK622yk’ olduğunu kaydetti.

ALINAN TEDBİRLER

Yaşanan olayın ardından aldıkları ve alacakları tedbirlere ilişkin soru üzerine YÖK Başkanı Çetinsaya, olayın yaşanmasıyla birlikte bununla ilgili gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Çetinsaya, “TÜBİTAK başta olmak üzere bütün ilgili kuruluşların uzmanları burada kamp kurmuş durumdalar, çalışıyorlar. Hem olayı analiz ediyorlar hem mevcut sistemin üzerinde çalışıyorlar hem de bundan sonra böyle bir olayın yaşanmaması için gerekli bütün önlemler üzerinde çalışıyorlar” dedi.

İncelemenin sürdüğünü ve hataların bulunacağını dile getiren Çetinsaya, “Açığa çıkan şeyler belki hukuki anlamda gizliydiler ve sonuçlanana kadar 3. şahısların görmemesi gerekiyordu ama sonuçta bizim gizlediğimiz şeyler değil. Zaten şu andaki iş yükümüzün bir parçası olan şeyler. Sadece hukuki anlamda sorumluluklarımız olduğu için bizim çekindiğimiz şeyler” diye konuştu.

Hürriyet