YÖK’ün Kararına ÖSYM Uymuyor

Eğitim Güncel
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı(ALES)’na başvuru için gelen başörtülü adaylardan başlarını açarak fotoğraf çektirmeleri isteniyor. ÖSYM görevlileri, başörtülü adaylara ̵...
EMOJİLE

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı(ALES)’na başvuru için gelen başörtülü adaylardan başlarını açarak fotoğraf çektirmeleri isteniyor. ÖSYM görevlileri, başörtülü adaylara ‘YÖK’ün kararı sınav anında serbest olmasına ilişkin, başvuru sırasında değil’ diyerek, ya başı açık fotoğraf getirmelerini ya da başvuru sırasında başlarını açarak fotoğraf çektirmelerini söylüyor.

ALES‘e başvuru yapmak için Akdeniz Üniversitesi’ndeki ÖSYM Antalya İl Sınav Merkezi’ne giden Hadice Özmen, görevlilerin kendisinden başını açmasını istediğini ifade etti. Bunun üzerine görevlilere ‘Önceki yıllarda yer alan fotoğrafın başı açık olması gerektiğine dair ifadenin 2010 başvuru kılavuzunda olmadığını’ hatırlattığını söyleyen Özmen, ÖSYM bürosu yetkilisinden olumsuz cevap aldı. Aynı görevlinin kendisine, "Sadece sınava başörtüsüyle girebilirsin. Daha önce de başörtülü olarak 2010 ALES sonbahar dönemi için başvuruda bulunmak isteyenler oldu. Ancak bize başı açık fotoğraf çekilebileceğine dair bir mevzuat gelmedi. Bunu söylediğimiz kişilerin bazıları başvurmaktan vazgeçti. Bazıları da başörtüsünü çıkararak fotoğraf çektirdi. Biz de yetkililere sorduk, aynısını söyledi." dediğini belirten Özmen, bunun üzerine başvuru yapmadan merkezden ayrıldığını söyledi. Özmen, sınava başvurmadan önce 2009 ve 2010 başvuru kitapçıklarını incelediğini ifade ederek şunları söyledi: "İkisi arasında sınava nasıl başvuru yapılması gerektiğine dair bölümde şifresi olmayan adayların başvuruyu ÖSYM merkezlerinden yapacağını ve buradaki görevlinin web kamerasıyla fotoğraf çekeceği belirtiliyor. 2009 kılavuzunda söz konusu fotoğrafın başı açık olması gerektiğine dair vurgu yapılırken, ALES 2010 kitapçığında adayların tanınabilecek şekilde olması ifadesi yer alıyor. Ancak oradaki görevli bana sadece sınava başörtülü girebileceğimi söyledi."

Bir diğer aday Emine Gökalp de ALES’e başvuru için sırada beklerken ön tarafta başörtülü bir kişinin görevliler tarafından başı açık olarak başvurusunun alındığını söyledi. Gökalp yaşanan olayı şöyle anlattı: "Sırada beklerken ön tarafta başörtülü biri vardı. Fotoğraf çektireceği sırada görevliler ‘başınızı açmanız gerekiyor. Kılavuzda böyle.’ dedi. Sınava başörtülü giriyorsunuz ama başvuru başı açık oluyor. Bir haftadır bu sorunu yaşıyoruz. Bir başörtülüyü ÖSYM’den biriyle görüştürdük. ‘Yapılması gereken bu’ dedi. Onlar da başörtüsünü açtı ve öyle başvuru yaptı." Emine Gökalp, bunun üzerine başını açarak başvuru yapmak zorunda kaldığını ifade etti.

ÖSYM Antalya İl Sınav Merkezi Koordinasyonu Öğretim Görevlisi Güler Çiğdem adayların sadece sınavlara başörtülü girilebileceğini, ancak başvurularda adayların başı açık olarak fotoğraf çektirmesi gerektiğini savundu. Bunun tercih kılavuzunda da yer aldığını iddia eden Çiğdem, YÖK tarafından alınan ve kılavuzlara konan bu ifadelerin sadece sınav girişlerinde olduğunu iddia etti.

KILAVUZDA SADECE ADAYIN TANINMASI İSTENİYOR

‘2010 ALES Son Dönem Bahar Kılavuzu’ ve 2009 yılına ait kılavuzlar karşılaştırıldığında başvurularda adayların başları açık şartının aranmadığı görülüyor. 2009 tercih kılavuzunda yer alan ifade şöyle: "Başvuru merkezi görevlisi tarafından aday bilgi formundaki bilgilerle birlikte adayın web kamerasıyla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğrafın cepheden, başı açık, adayı kolaylıkla tanınabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerektiğinden bu husus dikkat edilmelidir."

2010 tercih kılavuzunda ise ‘başı açık’ ibaresi düzeltilerek şu ifadelere yer verilmiş: "Başvuru merkezi görevlisi tarafından aday bilgi formundaki bilgilerle birlikte adayın web kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğraf cepheden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde bir fotoğraf olmalıdır."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi