YÖK’ten Online İngilizce Projesi

Eğitim Güncel
Z. Kıvanç El’in haberi Bu projeyle kamu personeli ve üniversite öğrencileri kısa sürede sular seller gibi İngilizce konuşacak YÖK, öğrencilere etkin bir şekilde İngilizce öğretmenin formülünü bu...
EMOJİLE

Z. Kıvanç El’in haberi

Bu projeyle kamu personeli ve üniversite öğrencileri kısa sürede sular seller gibi İngilizce konuşacak

YÖK, öğrencilere etkin bir şekilde İngilizce öğretmenin formülünü buldu. İki yıldır devam eden çalışmalar sonlandırılarak sistemin kuruluş aşamasına geçildi. Daha önce 11 şirket ile görüşen YÖK, buradan bir sonuç alamayınca rotayı Ulaştırma Bakanlığı’na çevirdi.

BAKAN’A YALVARDIK
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan
, ‘Ulaştırma Bakanı’na yalvardık 25 milyon doları kaptık. Dünyanın en iyi online ingilizce eğitim sistemi kuruluyor. Bu yıl içinde sistem devrede olacak’ dedi. Bu kapsamda YÖK’te de uzaktan eğitimin Türkiye içindeki koordinasyonunu sağlamak üzere uzaktan eğitim stüdyosu kuruldu.

DERSLER İNTERNETTEN
İngilizce öğretiminde ciddi sorunlar olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Özcan, ‘Biz bunun için tüm hocaları zaten yurtdışına yolluyoruz. Bakanlık 25 milyon dolara yabancı dil için dünyanın en iyi programını aldı, sistem kuruluyor. Bunu bu sene birinci sınıflara diğer yıllarda da diğer sınıflara yayacağız’ dedi. Birkaç yıl sonra kamu personelinini de sistemden faydalanacağını söyleyen Özcan şöyle konuştu: ‘Daha sonraki aşamada vatandaşlarımız bile faydalanacak. Bir call center kurulacak. Canlı derslerimiz internetten yapılacak. Günde iki saat çalışırsanız ve bunu bir yıl düzenli yaparsanız TOEFL’dan 550 alacak seviyeye geleceksiniz’ dedi.

ÜYELİK ÜCRETSİZ OLACAK
Çalışma kapsamında tüm öğrenciler sisteme ücretsiz üye olabilecek. Birkaç yıl içerisinde sistemin tamamen kurulması ile isteyen herkes İngilizce öğrenebilecek. Bu projeyle İngilizce sıkıntısı yaşayan akademisyenler de düzenli çalışma ile dil problemlerini aşabilecek. Sistem çerçevesinde 24 saat ister canlı ister kayıttan dersler takip edilebilecek. Eğitimin bir kısmı yüzyüze de yapılabilecek. Üniversitelerin yabancı dil yüksek okullarında online eğitim için ayrı birimler de oluşturulacak.

Akşam