YÖK’ten Ekstra Maaş

Eğitim Güncel
Karabük Üniversitesi’nde düzenlenen 5’inci Uluslararası İleri Teknolojiler Sempozyumu’nun açılışına katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yürürlüğe konulacak yeni uygulamal...
EMOJİLE

Karabük Üniversitesi’nde düzenlenen 5’inci Uluslararası İleri Teknolojiler Sempozyumu’nun açılışına katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yürürlüğe konulacak yeni uygulamalar hakkında bilgi verdi. Özcan, yurtdışında uygulanan öğrenci ve öğretim üyesi değişim programı Erasmus’un farklı bir modelinin ülkemizdeki üniversitelerde önümüzdeki dönemde başlayacağını söyleyerek, “Batı ve doğu üniversiteleri arasındaki işbirliğini artırmak istiyoruz. Batıdaki bir hocamız doğu illerimizde eğitim yapan bir üniversitemizde bir, iki sömestr kalacak ve o üniversitemizin eğitimine katkı verecek. Doğudaki üniversite öğrencileri de batıya gelebilecek” dedi.

Ülke genelindeki tüm araştırma görevlilerini ve doktora öğrencilerini 1 yıl için yurtdışına göndereceklerini söyleyen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ilk grubun önümüzdeki ay gideceğini söyledi. Özcan, doktorasını bitirmiş yardımcı doçentleri de bu uygulamaya dahil etmek istediklerini belirtti.

YÖK Başkanı Özcan, performansa dayalı ödüllendirme sistemine geçmeyi planladıklarını da ifade ederek, şöyle konuştu:

“TÜBİTAK ve bazı üniversitelerimiz öğretim üyelerimize yazdıkları makaleler karşılığı belirli bir ücret ödüyor. Ancak bu yeterli değil. Dünyayı ve ülkemizi saran bir kriz varken Başbakan’a ‘özlük haklarımızda iyileştirme istiyoruz’ demeye utanıyoruz. Yeni bir uygulama hazırladık. Her öğretim üyesine, bir yıl boyunca katıldığı tüm faaliyetleri karşılığında puan ve ücret vereceğiz. Bu rakam da bir öğretim üyesinin maaşına yakın bir değer olacak. Bu teklifimizin Meclis’ten geçeceğine inanıyoruz.”

Mesleki ve teknik eğitimin yeniden yapılandırma çalışmalarının tamamlandığını da dile getiren Yusuf Ziya Özcan, “Ancak bakanlıkta yapılan değişiklik konuyu biraz geciktirdi. Yeni bakanımızla görüştük. Yapılacak incelemenin ardından tasarıyı Meclis’e taşıyacaklarını ifade ettiler” dedi.

YÖK Başkanı Özcan, Döner Sermaye Yasa Tasarısı ve Tam Gün Yasa Tasarısı’nı da hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiklerini belirtti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme