Eğitim Güncel

Yoksulluk eğitimsizliği, eğitimsizlik yoksulluğu doğruyor.

Umay Aktaş Salman’ın Aljazeera Türk’teki haberi… Maddi durumu iyi bir öğrenci ile yoksul bir öğrencinin başarısı sadece kendi performanslarına bağlı değil. Yoksullukla sınav başarısı arasında doğrudan ilişki var. Ailenin gelir..

Yoksulluk eğitimsizliği, eğitimsizlik yoksulluğu doğruyor.

Umay Aktaş Salman’ın Aljazeera Türk’teki haberi…

Maddi durumu iyi bir öğrenci ile yoksul bir öğrencinin başarısı sadece kendi performanslarına bağlı değil. Yoksullukla sınav başarısı arasında doğrudan ilişki var. Ailenin gelir durumu düştükçe, çocuğun sınav başarısı da düşüyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı verileri de bunu söylüyor. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2014-2015 öğretim yılında yapılan TEOG sınavlarında öğrencilerin başarılarında ailenin gelir durumu, cinsiyet, okuldaki öğretim şekli gibi değişkenlerin ne kadar etkili olduğunu araştırdı. Çalışmaya göre öğrencilerin başarılarındaki en belirleyici etkenler, ailenin gelir ve eğitim durumu. 

Yoksul öğrenci ile zengin öğrenci arasında 22 puan fark var

Gelir durumu çok iyi olan çocukla, kötü olan arasında ortalama 22 puan fark var. 2014-2015 TEOG sınavlarında gelir durumu çok kötü olan öğrenciler Türkçe testinde 100 üzerinden 54,45 puan alırken gelir durumu çok iyi olan çocuklar 75,45 puan aldı. Matematik, Fen ve Teknoloji, İnkılâp Tarihi, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve İngilizce testlerinde de bu farkı görmek mümkün. 

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL