YÖK, MEB İşbirliği Çözüm Olacak mı

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan‘dan ‘hangi üniversiteye eğitim fakültesi açılacağı’ konusunu MEB’e danışmalarını istedi. Eğitim fakült...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan‘dan ‘hangi üniversiteye eğitim fakültesi açılacağı’ konusunu MEB’e danışmalarını istedi. Eğitim fakültelerinin kontenjanları, MEB‘in en çok ihtiyaç duyduğu öğretmenlik branşları doğrultusunda artırılacak. Fakültelere MEB’in istediği bölümler açılacak. 141 binden fazla öğretmen açığı olduğu öğrenilirken, Prof. Özcan, öğretmen açığı olan branşlarda bölüm açılacağını söyledi.

BAKANLIK DEVREDE

Çubukçu ve Özcan, öğretmen yetiştirme sistemi ile eğitim fakültelerinin kontenjanları konusun da görüştü. Çubukçu görüşmede, öğretmen açığı olan branşlarda eğitim fakültelerine bölüm açılması gerektiğine işaret ederken, ‘eğitim fakültesi açılmasına müdahil olmak istediklerini’ dile getirdi. Öğretmen yetiştirme politikalarının sürekli güncellenmesi gerektiğine dikkati çeken Çubukçu, ‘eğitim fakültesi ve bölüm açılmasında müdahil olmak istediklerini’ aktardı. Prof. Özcan, ‘Sayın Bakan, eğitim fakültesi açılması konusunda ‘biz de müdahil olalım’ dedi. Zaten biz onları dinliyoruz. Zaman zaman da olanlar bizimle görüşlerini paylaşıyor. Onlar öğretmene çok ihtiyaç olduğunu söylüyorlar. İhtiyaç duyulan bölümlerin açılması için çalışmaları teşvik edeceğiz’ dedi.

RESMİ ÖĞRETMEN AÇIĞI 140 BİN

Görüşme doğrultusunda, 140 binden fazla öğretmen açığı olan MEB, hangi üniversiteye eğitim fakültesi açılması gerektiğiyle ilgili YÖK’e görüş bildirecek. MEB-YÖK işbirliği çerçevesinde öğretmenlik kontenjanları, MEB’in ihtiyaç duyduğu branşlarda artırılacak. 141 bin öğretmen açığına karşılık, 327 bin öğretmen adayı atanmayı bekliyor. Eğitim fakültelerinde halen 50 binden fazla öğretmen adayı okuyor. MEB bünyesinde ise 679 bin 538 öğretmen görev yapıyor. MEB’in 2010-2014 Stratejik Planı’nda ise ‘öğretmen yetiştirme politikası’yla ilgili, ‘eğitim fakülteleri ile işbirliği ve koordinasyon sağlanarak, en fazla ihtiyaç duyulan alanda öğretmenlik programlarının kontenjanları artırılacaktır’ denilmişti.