YİBO’lar İçin ‘Koç’ Geliyor

Eğitim Güncel
Safure Cantürk’ün haberi Türkiye genelinde 110 YİBO kapanacak. Her bölgeye YİBO Koç’u seçilecek. TBMM İnsan Hakları YİBO ve Yetiştirme Yurtları İnceleme Alt Komisyonu’nun Mardin̵...
EMOJİLE

Safure Cantürk’ün haberi


Türkiye genelinde 110 YİBO kapanacak. Her bölgeye YİBO Koç’u seçilecek. TBMM İnsan Hakları YİBO ve Yetiştirme Yurtları İnceleme Alt Komisyonu’nun Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki YİBO’da öğrencilerin perişanlığını gözler önüne seren raporunun ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu YİBO’lara neşter attı. Mazıdağı YİBO’ya bütçeden yeterli kaynak aktarılmasına rağmen kullanmayan okul müdürünü görevden alan Çubukçu, Yİ- BO’ların durumunu incelemek üzere bölgelere müfettiş gönderdi.

 

YENİ KARAR

Çubukçu, gelen raporlar doğrultusunda mevcudu 100’ün altında olan 110 YİBO’yu kapatma kararı aldı. Bu okul öğrencilerinin bazıları taşımalı eğitime dâhil edilecek, evi okula uzak olanlar ise diğer YİBO’lara alınacak. Kapatılacak YİBO’ların çoğunluğu Karadeniz, Ege ve Marmara Bölgelerinde bulunuyor. Müfettişlerin ilk incelemelerinde bazı okul müdürlerinin bütçeden gönderilen parayı hiç harcamadığı ya da gereksiz harcamalar yaptığı tespit edildi. Çubukçu, başarısız bulunan, çocukları zor şartlarda yaşamaya mahkûm eden okul müdürleri hakkında da rapor tutulması talimatı verdi. Raporlar tamamlandıktan sonra başarısız müdürlerin açığa alınacağı öğrenildi.

 

KOORDİNE EDECEKLER

İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün talimatı üzerine her ilde YİBO Koç’ları da seçilecek. İncelemelerde okulun fiziki ve sosyal şartları bakımından dört dörtlük bulunan YİBO müdürleri bölgesindeki diğer YİBO’ların Koç’luğunu yapacak. Her 15 günde sorumlu olduğu YİBO müdürleriyle, ilgili YİBO’lardan birinde buluşarak okulu inceleyecek olan YİBO Koç’u, gerekli eksiklikleri bildirecek. Ayrıca YİBO Koç’u YİBO’lar ile Bakanlık arasında da hızlı koordinasyonu sağlayacak.

 

Sabah