Yaşlı Servislerin Son Günleri

Eğitim Güncel
Karara göre servis kiralayan okulların, 12 yaşın üstündeki araçların servis sözleşmelerini iptal etmesi gerekecek. Okulların servislerini değiştirmek için 8 Şubat’a kadar süresi var. Taşımalı eğ...
EMOJİLE

Karara göre servis kiralayan okulların, 12 yaşın üstündeki araçların servis sözleşmelerini iptal etmesi gerekecek. Okulların servislerini değiştirmek için 8 Şubat’a kadar süresi var.

Taşımalı eğitimdeki servis araçlarında ise problem yaşanmayacak. Danıştay 8. Dairesi, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik‘in, okul servis araçlarının yaş sınırlamasını 12’den 20’ye yükseltilen ve servis aracında bulunması zorunlu rehber personelin yaşı ve tahsil seviyesini düşüren hükümlerinin yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Kolu Kamu Çalışanları Sendikası, 17 Eylül 2009 tarihli yönetmeliğin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Dairenin kararında, ”Davalı Ulaştırma Bakanlığı’nın savunmasında öne sürülen nedenlerin daha önceki düzenlemede yer alan araç yaşı ve rehber personelin niteliklerinin değiştirilmesini zorunlu kılacak, objektif, yeterli inceleme ve araştırmaya dayalı olmadığı sonucuna ulaşıldığından, dava konusu düzenlemelerde, sebep yönünden hukuka, hizmetin amacına ve gereklerine uyarlık görülmemiştir.” denildi.

Danıştay‘ın kararının ardından gözler bu yaş aralığında okullarda servis yapan araçlara çevrildi. Araçların teknik özelliklerinin belirlendiği Ulaştırma Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre servis kiralayan okulların, 12 yaşın üstündeki araçların servis sözleşmelerini iptal etmesi gerekecek. Ancak mahkeme kararının Ulaştırma Bakanlığı’na tebliğinin ardından 30 günlük uygulama süresi bulunuyor. 22 Ocak’ta okulların yarıyıl tatiline gireceği dikkate alındığında okulların tedbir alması için ikinci dönemin başlayacağı 8 Şubat’a kadar süreleri olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, ‘taşımalı eğitim’ nedeniyle parasını bakanlığın verdiği ihalelerin ağustos ayında araçlarda 12 yaş sınırına göre tamamlandığını vurguladı. Genel Müdür Er, eylül ayında çıkan yönetmelikten önce taşımalı ihalelerinin tamamlanması nedeniyle taşımalı eğitim servis araçlarında bir sıkıntı olmadığını kaydetti. İbrahim Er, okul aile birliklerinin kendi çocukları için anlaştıkları okul servislerinde ise yaşı 12’yi geçenler varsa mahkeme kararı nedeniyle bunların kaldırılacağını belirtti. Genel Müdür Er, "Yönetmelik 20 yaşına çıkarsa bile okul aile birliklerinin büyük çoğunluğu zaten servis sözleşmelerini 12 yaşa göre yapmıştı. Sonuçta kendi çocuklarını taşıyacak araçlar bunlar. Az sayıda da olsa 12 yaşını geçenler varsa onların da sözleşmeleri feshedilecek ve 12 yaş sınırına göre servis araçlarıyla taşıma yaptıracaklar." dedi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme