Eğitim Güncel

Veliler, servis sözleşmelerinde bu uyarılara dikkat!

Devlet okullarının açılmasına iki haftalık bir süre kaldı, bazı özel okullar ise eğitim vermeye geçen hafta itibariyle başladı. Çocuklarının ev ile okul arasında daha kolay ve güvenli bir şekilde gidip..

Veliler, servis sözleşmelerinde bu uyarılara dikkat!

Devlet okullarının açılmasına iki haftalık bir süre kaldı, bazı özel okullar ise eğitim vermeye geçen hafta itibariyle başladı. Çocuklarının ev ile okul arasında daha kolay ve güvenli bir şekilde gidip gelmesini isteyen veliler de, okul servisleri ile sözleşmeler yapmaya başladı. Son yıllarda okul servislerinde yaşanan kazalar ve güvenlik problemleri nedeniyle Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapıldı. Avukat Cevat Kazma, yönetmelikte yapılan değişikliklere dair bilgiler paylaştı. Velilere servisler ile yapılan sözleşmelerden cayma hakkı verildiğini açıkladı.

Yapılan son değişiklikle birlikte, artık 26 yaşından küçük olanların servis şoförlüğü yapamayacak ve şoförler en az 5 yıllık E sınıfı ya da en az 7 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olavaklar. Ayrıca, servis şoförlerinin her 5 yılda bir şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren sağlık raporunu, yetkili sağlık kuruluşlarından almasının zorunlu hale geldi.

Servis şoförünün bu şartları sağlamaması halinde veliler yapılan sözleşmeleri tek taraflı feshedebilecekler.Öğrencinin okulunun veya ikametgâhının değişmesi halinde de, yapılan sözleşmenin feshedilecek. Üstelik sözleşmenin feshi yapılırken, gelecek aylara istinaden bir ödeme yapıldıysa bu ücretin servis sahibi kişi ya da firma tarafından iade edilmesinin zorunlu.

Avukat Cevat Kazma, sözleşmeden cayma hakkının, öğrencinin uzun süreli tedaviyi gerektiren bir hastalık geçirmesi veya okuma hakkını kaybetmesi gibi durumlarda da geçerli olduğunu ifade etti. Ödenen ücretin iade edilmemesi durumunda ise velilerin, Tüketici Hakem Heyetlerine ya da Tüketici Mahkemelerine başvurarak ücretlerini yasal faiziyle geri alabileceğini belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL