‘Usta Öğretici’ Danıştaydan Döndü

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Danıştayın, ”okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilmesi” konusundaki genelgenin yürütmesini durdurması üzerine, 17 bin ...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Danıştayın, ”okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilmesi” konusundaki genelgenin yürütmesini durdurması üzerine, 17 bin kadrosuz usta öğretici alımını iptal etti.

MEB, okul öncesi öğretmenlik alanında, elektronik ortamda 31 Ağustos-14 Eylül 2009 arasında, 17 bin kadrosuz usta öğretici başvurusu alacağını duyurmuştu.

Danıştay ise okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilemeyeceği gerekçesiyle MEB‘in 2 Temmuz 2009 tarihli genelgesi ile bu genelgenin eklerinin yürütmesini durdurmuştu.

MEB Okul Öncesi Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesinde öğretmen ihtiyaçlarının karşılanması için 2009 yılı ikinci atama döneminde 5 bin 356 kadrolu ve sözleşmeli öğretmen alınacağını hatırlattı.

Danıştayın kararı üzerine, okul öncesi öğretmenlik alanında alınacak 17 bin kadrosuz usta öğretici alımını durdurduklarını bildiren İnanlı, ”Okullarda öğretmen olarak yararlanabileceğimiz usta öğretici kalmadı. Danıştayın iki kararı var: Öğretmen olarak iki atama şekli var; biri kadrolu, diğeri sözleşmeli. Bunun dışında atama yapamazsınız diyor. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Dolayısıyla bu sene merkezden yapacağımız usta öğretici atamalarını iptal ettik, sistemden kaldırdık. Böyle bir atama yapılmayacak” diye konuştu.

Öğretmen ihtiyacını ücretli öğretmen alımı ile karşılamaya çalışacaklarını belirten İnanlı, eksik öğretmenlerin tamamlanması için illere ücretli öğretmen görevlendirilmesi talimatı verildiğini ifade etti.

İnanlı, bunun dışında Maliye Bakanlığı ile öğretmen ihtiyacına ilişkin görüşmelerinin devam ettiğini, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu‘nun bu konuda çok hassas davrandığını belirterek, 17 bin öğretmen ihtiyacının bulunduğunu Maliye Bakanlığına bildirdiklerini kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme