Üniversiteliler Memur Olma Peşinde

Eğitim Güncel
Türk Eğitim Sen’in yaptırdığı araştırmaya göre, üniversite öğrencilerinin yarısından çoğu, ”iş garantisi” olduğu gerekçesiyle kamu sektöründe çalışmayı özel sektöre tercih ediyor. Ga...
EMOJİLE

Türk Eğitim Sen’in yaptırdığı araştırmaya göre, üniversite öğrencilerinin yarısından çoğu, ”iş garantisi” olduğu gerekçesiyle kamu sektöründe çalışmayı özel sektöre tercih ediyor.

Gazi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdal Aksoy‘un başkanlığında Marmara, Gazi, Dokuz Eylül, Karadeniz Teknik, Atatürk ve Gaziantep üniversitelerinde 953 öğrenci arasında ”Üniversite Öğrencilerinin Eğitimden Beklentileri, Sosyal İlişki Kurma Becerileri, Geleceğe Bakışları” konulu anket uygulandı.

Anket sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 33’ü Türkiye’nin en büyük sorununun ”işsizlik” olduğunu düşünüyor. Bunu yüzde 25.1 ile ekonomik kriz, yüzde 15 ile terör, yüzde 13.3 ile ”siyasal gerginlikler”, yüzde 8.6 ile ”demokrasi” konuları izliyor.

Öğrenciler, ”iş garantisi olduğu” gerekçesiyle kamu sektöründe çalışmayı özel sektöre tercih ediyor. Öğrencilerin 60.3’ü kamu sektöründe, yüzde 25.1’i özel sektörde, yüzde 14.6’sı ise kendi iş yerlerinde çalışmak istediğini dile getiriyor.

Kamu sektöründe çalışmak isteyenlerin yüzde 69.8’i  ”iş garantisi olduğu için”, yüzde 12.2’si ”ekonomik krizden etkilenmemek için” yüzde 11.7’si de maaşını zamanında alabilmek için bu sektörü tercih ediyor.

”Üniversite öğretimi beklentinize cevap veriyor mu?” sorusunu öğrencilerin yüzde 34.8’i ”olumsuz” yanıtlarken, yüzde 49.4’ü ”kısmen”, yüzde 15.8’i ise ”tamamen karşıladığını” dile getiriyor. Öğrencilerin yüzde 16.1’i ders dışı etkinliklerin çok az olmasından yakınıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme