Üniversiteler Artık İş Verecek

Eğitim Güncel
YÖK, üniversitelerde kısmi zamanlı öğrenci çalıştırılabilmesi için taslak düzenleme hazırladı. Düzenleme rektörlerin görüşüne sunuldu. Taslakta, kısmi zamanlı çalıştırılacak öğrenci sayılarının belirl...
EMOJİLE

YÖK, üniversitelerde kısmi zamanlı öğrenci çalıştırılabilmesi için taslak düzenleme hazırladı. Düzenleme rektörlerin görüşüne sunuldu.

Taslakta, kısmi zamanlı çalıştırılacak öğrenci sayılarının belirlenmesi, öğrenci seçimi, işe alınması, ücret ve sigorta işlemleriyle ilgili kriterler belirleniyor.

Kimler çalışabilecek

Buna göre, üniversitede kayıtlı öğrenci olanlar, disiplin cezası bulunmayanlar, yetim maaşı ve nafaka dışında, asgari ücret düzeyinde gelire sahip olmayanlar üniversitelerde çalışabilecek.

Bu öğrencilerle sözleşme imzalanacak. Çalışma süresi haftada en çok 25 saat olacak.

Kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler, "işçi" olarak kabul edilmeyecek. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu‘na girişi yapılmadan da öğrenci çalıştırılmayacak.

Ödenecek ücret

Öğrencilere bir saatlik çalışma karşılığı ödenecek ücret günlük brüt asgari ücretin dörtte birini geçmemek üzere üniversite yönetim kurulu tarafından belirlenecek.

Üniversiteler, kısmi zamanlı öğrenci ihtiyacını niteliklerine göre ekim ayında web sitelerinde yayınlayacak.