Üniversite Kabul Etti, Vize Engeline Takıldı

Eğitim Güncel
Hamburg Üniversitesi’nde ekonomi dalında öğrenim görmesi kabul edilen, ancak vize alamayan Eda Akkaya’ya "Hamburger Morgenpost" gazetesi geniş yer verdi.    &...
EMOJİLE

Hamburg Üniversitesi’nde ekonomi dalında öğrenim görmesi kabul edilen, ancak vize alamayan Eda Akkaya’ya "Hamburger Morgenpost" gazetesi geniş yer verdi.       

"Eda’ya Hamburg’da gelecek yok" başlığıyla verilen haberde, Eda Akkaya’nın Türkiye’de yüksek öğrenim görgüğü ve Almanca bildiği, Hamburg’da yaşayan ailesinin yanında ikinci bir üniversite eğitimi almak istediği belirtildi.

GEREKÇESİ GELİRİNİN AZ OLMASI
Hamburg Üniversitesi’ne kabul edildiği için İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan Akkaya’ya, Hamburg Yabancılar Dairesi tarafından gelirinin az olduğu gerekçesiyle vize verilmediği ifade edildi.  
   
Akkaya’nın avukatı Mahmut Erdem, müvekkiline Yabancılar Dairesi tarafından, yurt dışından gelen bir öğrencinin en az 2 bin 300 Euro aylık gelir göstermesi gerektiğinin, aksi takdirde vize verilmediğinin söylendiğini belirterek, "Hamburg’da Yabancılar Dairesi, Yabancılar Yasası’nın esnek olduğu yerlerde bile çağ dışı davranıyor" dedi.

"BİZİM VİZE VERMEYE RIZAMIZ YOK"
Müvekkilinin babasının 15 yıldan beri Hamburg’da yaşamasına ve çalışmasına rağmen Akkaya’ya vize verilmesi konusunda Yabancılar Dairesi’nin izin vermediğini ifade eden Erdem, "Müvekkilimin ailesi Hamburg’da yaşıyor. Üstelik babası Alman vatandaşı. Müvekkilime hem geliri yetersiz deniliyor, Hamburg Yabancılar Dairesi tarafından vize için izin verilmiyor. İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu ile temasa geçtim. Onlar sorunun kendilerinden değil, Hamburg’dan kaynaklandığını dile getirdi. Yani Hamburg Yabancılar Dairesi ‘Bizim vize vermeye rızamız yok’ diyor. Halbuki Yabancılar Kanununun 31. maddesine göre böyle bir prosedür var. Bunun için Yabancılar Dairesinin rıza göstermesi yeterli. Hamburg bu rızayı bile vermiyor" diye konuştu.      
 
Erdem, müvekkiline vize verilmediği takdirde öğrenim hakkının yanacağını, bu nedenle hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdürmek istediğini söyledi.

Konuyu Hamburg Eyalet Meclisi’ne bağlı Dilekçe Komisyonu’na da götürdüklerini kaydeden Erdem, "Bu komisyondan umutluyum. Hamburg Eyalet Meclisi üyelerinin bir araya geldiği bir komisyon. Daha önce ben de bu komisyondaydım. Kararın çabuk ve olumlu çıkacağı kanaatindeyim. Yabancılar Dairesi’ne kalsa bu iş yıllar sürer" dedi.       

Hamburg’da iktidarda bulunan Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) eleştiren ve bu partinin istediği takdirde vize sorununu çözebileceğini savunan Erdem, "Federal Eyalet Temsilciler Meclisi’nde (Bundesrat) Yeşiller Partisi ve SPD’liler çoğunlukta. SPD’liler ‘Vize sorununa CDU engel çıkartıyor’ diyerek işi geçiştiriyor. SPD istese vize sorununu çoktan çözerdi. Bir taraftan ‘Hoşgeldiniz kültürü’ yaygınlaştırılmalı diyorlar, diğer taraftan vasıflı insanların ülkeye gelmesine engel çıkartıyorlar. Bu da SPD’nin iki yüzlü politika uyguladığının bir göstergesidir" şeklinde konuştu.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme