Eğitim Güncel

Uluslararası Öğrenci Sempozyumu 6-8 Kasım’da

Dünyanın değişik kıtalar ile farklı coğrafyalarında, uluslararası öğrencilere yönelik çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, öğrenci organizasyonları, üniversiteler, akademik kurullar ve ilgili yetkin kişilerle, tecrübe paylaşımı imkânı sağlayacağı düşüncesi ile UDEF..

Uluslararası Öğrenci Sempozyumu 6-8 Kasım’da

Dünyanın değişik kıtalar ile farklı coğrafyalarında, uluslararası öğrencilere yönelik çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, öğrenci organizasyonları, üniversiteler, akademik kurullar ve ilgili yetkin kişilerle, tecrübe paylaşımı imkânı sağlayacağı düşüncesi ile UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliği ve Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla, 6-8 Kasım 2015 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezinde,Uluslararası Öğrenci Sempozyumu düzenlenecek.Sempozyuma, 160 ülkenin katılımı bekleniyor.. 

3 gün sürecek

Birçok ülkeden uluslararası öğrenci çalışması yapan kurum ve şahısların ağırlanacağı Uluslararası Öğrenci Sempozyumu’nda,Dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliği ve uluslararası öğrencilerin yaşadığı sorunlar ele alınacak ve 3 gün sürecek.

Açılış, 6 Kasım’da 

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliği ve Yunus Emre Enstitüsü katkıları ile dünyanın birçok ülkesinde, uluslararası öğrenci çalışması yapan kurum ve şahısların konuk ve konuşmacı olarak katılacağı Uluslararası Öğrenci Sempozyumunun açılışı,6 Kasım’da Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezinde yapılacak.

Türkiye, cazibe merkezi haline getirilmeye çalışılıyor

Dünyada teknolojinin gelişmesi, iletişim ve ulaşım imkânlarının artması sonucu, dünya genelinde uluslararası öğrenci hareketliğinin hızla arttığı biliniyor. 6-8 Kasım’da düzenlenen sempozyumun amacının, dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliğinin takip edilerek, uluslararası eğilimler ışığında, Türkiye’nin cazibe merkezi haline getirilmesi olduğu belirtiliyor.

Tecrübe paylaşımı imkânı sağlayacak

Sempozyumun dünyanın farklı kıtalar ile değişik coğrafyalarında, uluslararası öğrencilere yönelik çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, öğrenci organizasyonları, üniversiteler, akademik kurullar ve ilgili yetkin kişilerle, tecrübe paylaşımı imkânı sağlayacağı düşünülüyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin, 561 uluslararası öğrencisi bulunuyor

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara’nın 5. üniversitesi olarak 2010 yılında eğitim öğretime başladı. Yüzde 100 İngilizce eğitim veren üniversite bünyesinde, 33 lisans, 80’i aşkın yüksek lisans programı ve 8700 öğrenci mevcut. Üniversite bünyesinde 561 uluslararası öğrenci bulunuyor. Üniversitenin dünyadaki birçok üniversite ile ikili akademik çalışmaları, Erasmus ve Mevlana Değişim Programı anlaşmaları mevcuttur.

UDEF’in, 38 kentte, 44 uluslararası öğrenci derneği var

UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) ise Türkiye’ de okuyan uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyor, onları tanımayı, birbirleriyle kaynaştırmayı ve eğitim öğretim süreleri boyunca, maddi ve manevi ihtiyaçlarının çözümüne ortak olmayı ve ülkemizde edindikleri tecrübe ve birikimleri, farklı coğrafyalara taşıyabilmeyi amaçlıyor. 

Türkiye’de, 2014 sonunda, 80.000 öğrenci var 

Herhangi bir eğitim programı için, başka bir ülkeye giden, pasaport ve ikametgah gibi resmi prosedürleri yerine getiren, kendi ülkesi dışında eğitim alanlar,uluslararası öğrenci olarak tanımlanıyor.Ülkemizde son yıllarda uluslararası öğrencilerin sayısı hızla artıyor. 2011’de 21.000 olan uluslararası öğrencilerin sayısı, 2012’de 36.000, 2013 sonunda 55.000, 2014 sonunda ise 80.000’e ulaştığı görülüyor

2016’da 100.000 uluslararası öğrencimiz olacak

2016’da bu sayısının 100.000’e ulaşması beklenilirken, 2023 hedefi olarak, bu sayı 250.000 olarak öngörülüyor.Ayrıca, dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliği de, hızla artıyor..2012’da SETA tarafından yayınlanan bir raporda, dünyadaki uluslararası öğrencilerin sayısı, 2.5 milyon olarak verilirken, içinde bulunduğumuz eğitim yılı başında, DEİK tarafından yayınlanan bir raporda, bu sayının 4.7 milyona ulaştığı  bildiriliyor.

Haber: Halim Utlu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL