Türkler Başarıya Koşuyor

Eğitim Güncel
1 Eylül 2009’dan itibaren beş yıllığına üniversitenin Akademi ve Provost’dan (bir numaralı yetkili müdür) sorumlu rektör yardımcılığına atanan Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur, çok geniş yet...
EMOJİLE

1 Eylül 2009’dan itibaren beş yıllığına üniversitenin Akademi ve Provost’dan (bir numaralı yetkili müdür) sorumlu rektör yardımcılığına atanan Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur, çok geniş yetkilerle donatıldı. Ottawa’nın en saygın üniversitesi Carleton’da son 9 yıldır rektör yardımcılığı görevini başarıyla yürüten Hamdullahpur, 28 milyon dolardan teslim aldığı üniversite araştırma bütçesini 101 milyon dolara çıkartması nedeniyle, ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde dikkatleri üzerine çekti.

Başarısının sırlarını anlatan Prof. Dr. Hamdullahpur, Kanada’da üniversitelerin genişleme, araştırma ve akademik planlamalarını toplayacağı bağışlar ve yardımlar üzerinden yaptığını ve tamamını bulduğunu söyledi. Türkiye’de özel üniversiteler dışında devlet üniversitelerinin genişleme bütçelerinin tamamını devletin sağlamasını eleştiren Hamdullahpur, "Bugün Türk üniversitelerin imkânları çok iyi. Devlet Planlama Teşkilatı ve TÜBİTAK’tan muazzam fonlar alıyorlar, ancak bütçelerini inanılmaz kötü harcıyorlar." dedi.

Avrupa Birliği Bilimsel Araştırmaları Destekleme Fonu’ndan ve hatta NATO‘dan Türk üniversitelerine kaynak aktığını dile getiren Hamdullahpur, "NATO, üyesi Kanada’nın üniversitelerine ise fon vermiyor. Türkiye’de eksiklik bugün maddi değildir." diye ekledi.

Üniversitenin toplumu, toplumun da üniversitenin çalışmalarını niçin yaptığını anlaması gerektiğini söyleyen Hamdullahpur, pratik hayatta, endüstri ve iş dünyasında karşılığı olan araştırmaların yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Dr. Feridun Hamdullahpu, "Biz bir proje yürüttüğümüz zaman dışarıdan uzman çağırıp üçüncü görüş alıyoruz. Objektif görüş alışverişi çok önemlidir, hem şeffaflığı sağlar hem de ufuk açar. Türkiye, maalesef bunu yapmıyor." diye konuştu.

"YABANCI ŞİRKETLEDEN BAĞIŞ ALIN"

Devletin üniversitelere desteğinin Kanada’da her geçen yıl azaldığına dikkati çeken Hamdullahpur, "Son ekonomik kriz ortamında bu sorun daha da derinleşti. Güçlü sermayesi olan özel şahısların yapacağı bağışlar, yeni yapacağımız üniversite ek binalarında en büyük kaynağımızı oluşturuyor. Bazısı yeni binaya veya bölüme kendi adının verilmesini istiyor, kimisi kendi seçtiği araştırma alanında araştırma yapılmasını şart koşuyor." dedi. Üniversitenin binaların sadece elektrik, su, gaz gibi sabit masraflarını ödediğini söyleyen Hamdullahpur, "Mesela 60 milyon dolarlık en büyük projemizin tüm maliyetini dışarıya çıkıp topladık." diye kaydetti.

"Amerikalı yabancı bir şirket mesela McDonald ülkenizde büyük paralar kazanıyorsa, bunun karşılığını topluma hizmet için üniversitelere bağış yaparak ödemeli." şeklinde düşüncelerini aktaran Hamdullahpur, bu teklifinin kabul gördüğünü ve yabancı firmaların bugün Kanada üniversitelerinin genişleme ve araştırma bütçelerine önemli bağışlar yaptığını aktardı. Aynı formülün Türkiye’de de kullanabileceğine dikkat çeken Hamdullahpur, "Bunun için ülkemizde büyük kazançlar elde eden şirketleri biraz yönlendirme yapmak gerekiyor." dedi

"VİZYON VE MOTİVASYON GEREKLİ"

Türkiye’de akademik ortamdaki çelişki nedeniyle çok yetenekli ve başarılı Türk akademisyenlerin dünya çapında etkili olamadığını savunan Prof. Dr. Hamdullahpur, bunun sebebini ise şöyle anlattı: "Motivasyon yok, vizyon ve yaratıcılık bulunmuyor. Kopyalama anlayışı var. Yeni bir fikir ve proje üretelim, acaba ne olabilir düşüncesi pek az. Kendi yaratıcılığımızı ortaya koymamız lazım. ABD ve Avrupa ülkelerinde yapılmış çalışmaların kopyalanmasının Türk akademik hayatına faydası olamaz. Türkiye’nin her şeyi taklit, dış teknolojidir, yerli üretimi sayılıdır. Yeni, kendilerine özgü orijinal çalışmalar yapmalılar. Bu alanda üniversitelerimizin vizyon sahibi olması ve yönlendirme yapması çok önemli. Fikir bazında bazen bir şeyler yapılıyor, ancak uygulamada pratiği yok. Bunun nedeni, üniversite camiasının endüstri, iş dünyası ve genel olarak toplum ile bağlantılarının çok zayıf olması."

FERİDUN HAMDULLAHPUR KİMDİR?

Kanada’da elde ettiği tüm başarıyı Türkiye’de aldığı eğitime borçlu olduğunu dile getiren Hamdullahpur, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Kimya mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans yaptı. 1985’de doktorasını tamamladığı Nova Scotia Teknik Üniversitesi’nde 1993 ve 1997 arasında dekanlık görevinde bulundu. Turgut Özal’ın cumhurbaşkanlığı döneminde 1992 ve 1993 yıllarında hem Enerji hem de Çevre bakanlarının danışmanlığını yaptı. DalTech-Dalhousie Üniversitesi’nde 1997 ile 2000 yıllarında yüksek lisans öğrencileri ve araştırmalar bölümünden yetkili yönetici oldu. 4 yıldır başkanlığını üstlendiği Kanada Üniversitelerinin Ulusal Araştırma Bilim Laboratuarı Kurulu TRIUMF çerçevesinde Kanada’nın 2007 ile 2017 arasındaki genişleme projesini hazırladı. 2000 yılından beri Carleton üniversitesi rektör yardımcılığını yürütüyordu. Waterloo’da hem akademi ve araştırma, proje ve planlarını hazırlama hem de bütçeyi onaylayan makam olarak maliyede son kararı veren yetkili konumunda tek yönetici konumunda 30 Haziran 2014’a kadar görev yapacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme