Türkiye’de Bir İlk: “Kürtçe Ders Kitabı”

Eğitim Güncel
22 Mayıs’ta Diyarbakır’da düzenlenecek kitap fuarında sergilenecek olan Kürtçe matematik ders kitabı, 8 bölümden oluşuyor. Yaklaşık 9 yıldır Hakkâri’de görev yaptığını söyleyen...
EMOJİLE

22 Mayıs’ta Diyarbakır’da düzenlenecek kitap fuarında sergilenecek olan Kürtçe matematik ders kitabı, 8 bölümden oluşuyor. Yaklaşık 9 yıldır Hakkâri’de görev yaptığını söyleyen Soyvural, "Böyle bir çalışmayı hayata geçirmeyi düşünmüştüm; ama maddi sıkıntılar yüzünden belli bir zaman ara verdim. Hakkâri Üniversitesi’ne atandıktan sonra Rektör Prof. Dr. İbrahim Belenli’nin desteğini alarak Kürtçe matematik ders kitabı yazmaya karar verdim." dedi.

Asıl branşının fizik olduğunu belirten Soyvural, yıllarca özel kurumlarda matematik dersi verdiğini anlattı. Soyvural, "Daha sonra Kürtçe matematik ders kitabı yazmaya başladım. Türkiye’de ilk defa yapılan bir çalışmadır. Benim hazırladığım kitap, öğrencilerin çalıştıkları konu anlatımlı, soru çözmeye yönelik olup, ilköğretim düzeyinde hitap ediyor. Kitapta, örnek sorular ve çözümleri de var. Bu konuda desteğini esirgemeyen Hakkâri Üniversitesi Rektörü İbrahim Belenli’ye de teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

Star