Türkçe Yeterlilik Sınavı için başvurular başladı

Dünya genelinde 30’un üzerinde merkezi bulunan Yunus Emre Enstitüsü, British Council, Alman Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi ve Cervantes Enstitüsü gibi birçok kültür merkezinin kendi dillerinde yaptığı dil yeterlilik sınavının bir benzerini 18 Ocak 2014’te “Türkçe Yeterlilik Sınavı” adı altında gerçekleştiriyor. 16 Aralık’ta başlayan TYS başvuruları için son gün 15 Ocak 2014. 

Dünya.com’da yer alan habere göre Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezlerinde yapılacak Türkçe Yeterlilik Sınavı’nda (TYS) başarılı olanlara Türkçe Yeterlilik Belgesi verilecek. 2 yıl geçerli olacak bu belgeyi alanlar Türkiye’deki üniversitelerde Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulacak. Sınav sonucunda verilecek Türkçe Yeterlilik Belgesi, aynı zamanda Türkçe bilen eleman arayışındaki şirketlerin ihtiyacını karşılayacak. 

Adaylar nasıl başvuracak?

Adayların Türkçe Yeterlilik Sınavı’na girebilmesi için Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezlerine şahsen başvurmaları gerekiyor. Başvuru, kimlik belgesi ya da pasaport ile yapılıyor.