Türk Okulları Çocuklara Sevgiyi Öğretiyor

Eğitim Güncel
Houston merkezli Gülen Enstitüsü tarafından düzenlenen diyalog toplantısında konuşan Incarnate Word Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Martha Kirk, farklı dinî ve etnik kökenden gelen çocukların T...
EMOJİLE

Houston merkezli Gülen Enstitüsü tarafından düzenlenen diyalog toplantısında konuşan Incarnate Word Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Martha Kirk, farklı dinî ve etnik kökenden gelen çocukların Türk okullarında birbirlerine saygı duymayı ve beraber çalışmayı öğrendiklerini söyledi.

2007’den beri ABD’nin Houston Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Gülen Enstitüsü, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Medeniyetler Diyaloğu Platformu toplantısı kapsamında dünyanın dört bir tarafından akademisyenleri buluşturdu.

"Medeniyetler Diyaloğu Platformu" niteliğindeki Houston’daki toplantıda temmuz ayında aşırı sağcı bir Norveçlinin Oslo’da işlediği katliamın ardından giderek ciddi boyutlara ulaşan ötekileştirme ile diyalog teması işlendi.

ABD, Meksika, İngiltere, Güney Afrika, Endonezya ve Türkiye’den gelen aydınlar, iki gün boyunca ötekileştirmenin sebeplerini, din, kültür, etnik ve ırka dayalı farklılıkların buna etkilerini, teorik ve pratik sahalarda ötekileştirmenin nasıl çözümlenebileceği gibi konuları tartıştı.

Gülen Hareketi’nin Kuzey Irak’ta açtığı okulları inceleyen Incarnate Word Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Martha Kirk,

"Geçmişte Kürtçe, Türkmence, Arapça ve Süryanice konuşan aileler birbirlerinden ayrı iken, bu okullarda çocukların birbirleriyle arkadaş olduklarını, birbirlerine saygı duymayı ve beraber çalışmayı öğrendiklerini" vurguladı.

Endonezya Üniversitesi’nden Prof. Syaafaatun Almirzanah, Muhyiddin Arabi ile ünlü Alman teolog Meşster Eickhart’ı karşılaştırarak, bu iki büyük kişiliğin teolojik temelde ortaya koydukları prensiplerin diyaloğa nasıl yardımcı olduğunu anlattı.

Houston Üniversitesi’nden Prof. Maria Curtis ise 11 Eylül sonrası ABD’deki Müslümanların yaşamış oldukları zorluklar ve yaptıkları diyalog çalışmalarından bahsetti ve özellikle Türk toplumunun bu konuda son derece başarılı programlar düzenlediğini vurguladı.

Chicago Lutheran İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Mark Swanson da bazı ortaçağ Mısır-Arap yazılarından hareketle ötekileştirme örnekleri verdi ve "biz-onlar" ayrımından "daha büyük biz" konseptine geçmek gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’den programa katılan Zirve Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Bacık da Türkiye’nin Kürt sorununa neden etkili bir siyasî çözüm sunamadığının sebepleri üzerinde durdu.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme