Türk Öğrenciye Soykırım Ödevi

Eğitim Güncel
New York’ta La Guardia Lisesinin 10’uncu sınıfında öğrenim gören Türk öğrenciye verilen sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili ödev ve öğrencilerin Dünya Tarihi ders kitabında, sözde Ermeni soy...
EMOJİLE

New York’ta La Guardia Lisesinin 10’uncu sınıfında öğrenim gören Türk öğrenciye verilen sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili ödev ve öğrencilerin Dünya Tarihi ders kitabında, sözde Ermeni soykırımı iddiasının, 20’inci yüzyılın ilk soykırımı olarak gösterilmesine tepkiler büyüyor.
New York Başkonsolosluğu, kendi görev bölgelerine bağlı eyaletlerde benzer uygulamalarla ilgili velilerin duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Sabah gazetesinin haberine göre, ABD’de ki Türk sivil toplum örgütleri de konuyla ilgili tüm ABD genelinde benzeri olayların yaşanmaması için Türk velilerin uyarılması konusunda güçlü bir kampanya başlatma hazırlığında.

SANAT, MÜZİK VE DRAMA DERSLERİNE EK SÖZDE SOYKIRIM BELGESELLERİ
New York’un Manhattan bölgesindeki La Guardia Lisesinde, Dünya Tarihi kitabında, sözde Ermeni soykırımı, 20’inci yüzyılın ilk soykırımı olarak gösteriliyor. Öğrencilere sözde Ermeni soykırımı belgeselleri izlettiriliyor, filmden çıkartılan sorularla ev ödevlerini hazırlamaları isteniyor. New York’un en önemli devlet liselerinden biri olan, La Guardia Lisesi özellikle sanat, müzik, drama ve dans konusunda verdiği eğitimle tanınıyor.

TÜRK ÖĞRENCİ ÖDEVİNDE TÜRK TEZLERİNİ SAVUNDU
Skandal, ABD’de düzenlediği konser ve etkinliklerle tanınan organizatör Serdar İlhan‘ın La Guardia Lisesinin 10’uncu sınıfında öğrenim gören oğlunun ev ödevlerini babasına gösterip seyretmek zorunda bırakıldığı sözde Ermeni soykırımı-filmini babasına anlatmasıyla ortaya çıktı. Türk lise öğrencisi ödevini, 1915 olayları ile ilgili Türk tezlerinde yola çıkarak yaptı. İlhan, oğlunun öğretmeninin, ödevini karşı tezlerle hazırlamasından memnun olduğunu ancak müzik ve sanat eğitiminin ağırlıkta olduğu bir devlet lisesinde sözde Ermeni soykırımın tarih derslerinde öğretilmesinin bir skandal olduğunu söyledi.

İlhan, konuyla ilgili lise müdürüne bir mektup yazıp sözde soykırım iddiaları ile ilgili bazı akademisyenlerin lisede öğrencilere bilgi vermesini isteyeceğini söyledi.

New York Başkonsolosluğu yetkilileri skandalın ortaya çıkmasının ardından okul yönetimiyle temasa geçtiklerini belirttiler. Yetkililer, ABD’de yaşayan Türk öğrencilerin velilerinin konuyla ilgi duyarlı olması gerektiğini, öğrencilerin kitaplarını mutlaka inceleyip benzer durumlarda New York Başkonsolosluğunla temasa geçmek için ‘tcbkny@broadviewnet.net’ e – posta adresini kullanabileceklerini, ABD’nin diğer bölgelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının da en yakın Türk Konsolosluğuyla temasa geçmeleri gerektiğini vurguladılar.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi