Türk Öğrencilerinin Müthiş Zaferi

Eğitim Güncel
Uluslararası INEPO Eurosia Çevre Proje Olimpiyatı’na, 4’ü Türkiye’den olmak üzere 100’ün üzerinde okul katıldı. 42 ülkeden 400’ün üzerinde projenin yarıştığı çevre olimpi...
EMOJİLE

Uluslararası INEPO Eurosia Çevre Proje Olimpiyatı’na, 4’ü Türkiye’den olmak üzere 100’ün üzerinde okul katıldı. 42 ülkeden 400’ün üzerinde projenin yarıştığı çevre olimpiyatlarında ”Petrol Toplayan Bariyer” çalışmasıyla dünya birinciliği elde eden Özel Mürüvvet Evyap Koleji öğrencileri Uluç Akyüz ve Fatih Ege Özay’ı, Atatürk Havalimanı’nda öğretmenleri, arkadaşları ve aileleri karşıladı.
 
Yarışmada birinciliğe imza atan öğrencilerden Uluç Ayyüz, Meksika Körfezi’nde bir petrol işletmesinde meydana gelen kazadan sonra böyle bir proje geliştirmeye karar verdiklerini söyledi.
 
Okullarının İstanbul Boğazı’nın kıyısında olduğunu ve çok sayıda petrol tankerini geçiş yaparken gördüklerini belirten Akyüz, İstanbul’da da her an böyle bir kazanın olabileceğini düşündüklerini ifade etti.
 
Akyüz, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmenin ve Türk bayrağını dalgalandırmanın kendilerini mutlu ettiğini sözlerine ekledi.
 
Fatih Ege Özay da, 42 ülkeden 400’ün üzerinde projenin yarıştığı olimpiyatlarda dünya birinciliğini elde ederek Türkiye’ye altın madalya kazandırmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
 
Projenin deniz yüzeyine dağılan petrolü hem çevreleme, hem de toplama özelliğini taşıdığını anlatan Özay, bu iki görevi yapan bir bariyerin şu anda bulunmadığını söyledi.
 
Özay, Azerbaycan petrol, çevre ve enerji bakanlarının kendilerini kabul ettiğini ve projelerine yakın ilgi gösterdiklerini belirtti.

TrtHaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme