Türk ‘Eınsteın’lar geliyor

Eğitim Güncel
Üstün yetenekli çocuklara daha lisede okurken üniversitenin kapısını aralayan ve erken yaşta profesörlük yolu açan proje Yükseköğretim Kurulu (YÖK) gündeminde. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde erken...
EMOJİLE

Üstün yetenekli çocuklara daha lisede okurken üniversitenin kapısını aralayan ve erken yaşta profesörlük yolu açan proje Yükseköğretim Kurulu (YÖK) gündeminde. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde erken yaşta "Profesör" olan dahi gençler Türkiye’de de kariyer fırsatı bulabilecek. Böylece Türk dahilere 11 yaşında üniversiteye başlayabilme, 19’unda profesör olabilme imkânı sağlanacak.

YÖK DÜZENLEMESİ LAZIM
Meclis Üstün Yetenekliler Araştırma Komisyonu yeni YÖK Kanunu’nda dahi çocuklara liseye giderken aynı zamanda üniversite okuma ve profesör olmanın yolunu açacak bir teklifte bulundu. YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya ve YÖK yetkililerinin de sıcak baktığı ifade edilen düzenlemeye göre, üstün yetenekli çocuklar lisede okurken yetenekleri doğrultusunda üniversitede ilgili bölümlerden de dersler almaya başlayabilecek. Bu şekilde dahi çocuklar ilkokul, ortaokul ve liseyi erken bitirme imkanı bulduğu gibi üniversite eğitimine de erken yaşta başlayabilecek, hatta genç yaşta profesörlüğün önü açılmış olacak.

‘KAPILAR AÇILACAK’
Meclis Üstün Yetenekliler Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara, "Einstein olmak kolay değil. Bu çocukların hepsinden Einstein olmalarını, çocuk yaşta profesör olmalarını beklemiyoruz. Ancak içlerinden Einstein olabilecek nitelikte olanlara yeteneklerine göre olanak sunmak, kapıları açmak istiyoruz. Önemli olan potansiyeli bulunan çocuğa imkan sunmak" dedi.

ABD ÖRNEĞİ
İncekara, lisede okurken üniversitede ders alma sisteminin ABD, Kanada, Avustralya, Güney Kore gibi gelişmiş ülkelerde uygulandığını hatırlatarak, bundan sonraki yıllarda Türkiye’de de genç dahilerin üniversite eğitimi alabilmeleri için YÖK yetkilileri ile görüştüklerini söyledi. Bu sayede fizik, matematik gibi pozitif bilim dallarının yanısıra müzik, resim gibi sanat dallarında da üstün yetenekli çocuklar hem lise hem üniversite okuyabilecek, üniversitelerin laboratuarlarını kullanabilecek ve alandaki profesörlerle birlikte çalışabilecek.

OKTAY SİNANOĞLU
1956’da Berkeley Kimya Mühendisliği’ni birincilikle bitirdi. 1957’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nü sekiz ayda tamamlayıp kimya yüksek mühendisi oldu. "Alfred Sloan" ödülünü aldı. 1960’ta Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi (asistan profesör) oldu. 1963’te 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında "tam profesör" unvanını aldı. 20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nin en genç öğretim üyesi unvanını hâlâ taşıyor.

NADİA CAMUKOVA
199.37 IQ ile dünyanın en zeki insanı olduğu tescillenen Prof. Dr. Camukova, 3.5 yaşındayken ilköğretime başladı. 11 yıllık okulu yedi yılda tamamladı. 1985-87 arasında hem lise hem tıp eğitimini bitirdi. 2001’de 25 yaşındayken tarih ve filoloji alanlarında ‘dünyanın en genç profesörü’ unvanını aldı. Prof. Camukova’nın hafızasında üç bin kitap bulunuyor.

COLIN MACLAURIN
11 yaşında Glasgow Üniversitesine girdi. 19 yaşında iken Marischal College’de matematik profesörü oldu. 1719’da Lana’daki Rage Society’nin üyeliğine seçildi. Bu sırada Newton ile tanıştı. Newton’un tavsiyesiyle 1725’te Edinburgh Üniversitesi’nde matematik profesörlüğüne getirildi. Fransız Bilimler Akademisi’nin 1740’ta gelgit hadisesi konusunda açtığı deneme yarışmasını Leonard Euler ve Daniel Bernoulli ile birlikte kazandı.

ALIA SABUR
8 aylıken okumaya başladı. 1999’da, 10 yaşındayken ABD’deki New York State Üniversitesi’nin Uygulamalı Matematik Bölümü’nden mezun oldu. 14 yaşında Drexel Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde doktorasını tamamladı. İran asıllı ABD vatandaşı Alia Sabur, Güney Kore’nin Konkuk Üniversitesi’nde ders veriyor. Klarnet ustası ve karatede siyah kuşak sahibi Sabur’un zekası IQ testlerini aşıyor. Dünyada yaşayan en genç profesör.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme