Eğitim Güncel

TÜBA Akademi Ödülleri için başvurular başladı

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Ahmet Cevat Acar, bilim insanlarını takdir ve teşvik misyonu kapsamında verilen “Uluslararası TÜBA Akademi 2017 Ödülleri” için bugün başlayan başvuru sürecinin, 29 Mayıs’a kadar devam edeceğini bildirdi…

TÜBA Akademi Ödülleri için başvurular başladı

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Ahmet Cevat Acar, bilim insanlarını takdir ve teşvik misyonu kapsamında verilen “Uluslararası TÜBA Akademi 2017 Ödülleri” için bugün başlayan başvuru sürecinin, 29 Mayıs’a kadar devam edeceğini bildirdi.

Acar, yazılı açıklamasında, TÜBA’nın ödüllendirme ve Türkiye’nin uluslararası bilimsel ilişkilerini geliştirme misyonu çerçevesinde 2015 yılında başlatılan ödül programının, uluslararası akademiler dünyasında büyük ilgi gördüğünü belirtti.

TÜBA Akademi Ödülleri’nin bütün bilim insanlarına açık olduğunu ve her yıl fen ve mühendislik bilimleri, sağlık ve yaşam bilimleri ile sosyal ve beşeri bilimler olmak üzere 3 kategoride verildiğini anımsatan Acar, geçen yıl İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin, Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mary-Claire King, California Berkeley Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Omar M. Yaghi’nin 2016 Akademi Ödüllerini kazandığını hatırlattı.

Aday gösterilen bilim insanlarının çalışmaları ve katkılarının, TÜBA Ödül Komitelerince yerli ve yabancı hakem görüşleri alınarak değerlendirileceğini ve ödül sahiplerinin akademi konseyi tarafından belirleneceğini aktaran Acar, madalya, berat ve 30 bin dolardan oluşan ödülün, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edileceğini vurguladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL