Trafik Kuralları Bu Parkta!

Eğitim Güncel
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, çocuklara daha iyi trafik eğitimi verebilmek uygulamalı park alanları hazırladı. Çocuklar Topkapı ve Florya‘da bulunan bu parklardan istedikleri zaman yararlanab...
EMOJİLE

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, çocuklara daha iyi trafik eğitimi verebilmek uygulamalı park alanları hazırladı. Çocuklar Topkapı ve Florya‘da bulunan bu parklardan istedikleri zaman yararlanabilecekler. Bu parklar normal bir şehir gibi tasarlanmış. Çocukların yolda karşılaşabilecekleri her trafik kuralı, levhalar, işaretler bu parklarda mevcut. Böylelikle çocuklar kuralları bire bir uygulayarak öğreniyorlar.

 

topkapı trafik eğitim parkıTOPKAPI TRAFİK EĞİTİM PARKI

Topkapı şehir parkı içerisinde yaklaşık 6500 metrekare alana inşa edilen Topkapı Trafik Eğitim Parkı, küçük bir şehir planı şeklinde tasarlanmış.

İdari Bina, Hastane Okul, Garaj, Konukevi, Alışveriş Merkezi gibi küçük yapıların yer aldığı park alanına yerleştirilen tüm trafik işaretleri orijinal olarak yapılmıştır. Akülü araçlar, simülatörler ve projeksiyon cihazları ile uygulamalı olarak eğitim verilmektedir. Eğitime katılan çocuklarımızı eğlendirmek, onlara trafik kurallarını, eğlendirerek öğretmek adına parkımızda animatörler de bulunmaktadır. Ayrıca Eğitim Parkının dizaynı sadece çocuklar için değil engelli vatandaşlarımızın da trafik konusunda eğitilmeleri açısından uygundur.

trafik eğitim parkıTopkapı Trafik Eğitim parkında sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 farklı zaman diliminde eğitim verilmektedir. Topkapı eğitim parkında eğitim programına katılmak isteyen çocuklarımız

http://tkmcocuk.ibb.gov.tr  isimli web sitemize girerek kendilerine uygun olan eğitim gün ve saatini seçerek trafik eğitimi alabilmektedirler. Eğitim süresi, gelen öğrenci sayısıyla değişmekle beraber yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir. 

Eğitim sonrasında park alanı içerisinde diledikleri gibi eğlenen çocuklara, aynı zamanda resim yapmak, şiir veya hikaye yazmak gibi kişisel yeteneklerini yapıp, sergileyebilecekleri bir ortam oluşturulmuştur. Çocukların yapmış oldukları resimler, yazmış oldukları şiir ve hikâyeler, onların trafiğe nasıl baktıklarını anlamak adına ciddi önem taşımaktadır. Ayrıca çocukların yaptıkları resimler, yazmış oldukları şiir ve hikayeler arasında yarışmalar düzenleyerek, onlara sevecekleri hediyeler de verilmektedir. Bunların yanısıra eğitimin sadece parkla sınırlı kalmaması için yazılı ve görsel materyaller çocuklara hediye edilerek, trafik eğitiminin sürekliliği sağlanmaya çalışılmaktadır.

trafik egitim parkıEĞİTİMİN ÖNEMİ

Büyük-küçük hepimiz, zamanımızın büyük bir kısmını trafikte geçiriyoruz. Peki, gerek sürücü gerek yolcu gerekse yaya olarak trafiğin birer parçası olan bizler Trafik kurallarını yeterince biliyor muyuz? En önemlisi bu kuralları, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza öğretiyor muyuz? İşte bu sorulardan yola çıkarak trafik eğitiminin hayatımız açısından önemine vurgu yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Çocuklarımızın trafikte karşılaştıkları sorunlar ile başa çıkmaları, trafik kurallarına uyan, bilinçli birer trafik bireyi olarak yetişmeleri için onları mutlaka trafik konusunda eğitmek gerekmektedir. Yapılan incelemeler neticesinde trafik kazalarının %98’nin insan hatasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Bu durum ise trafik bilinci konusunda hepimizin ciddi bir eksikliğe sahip olduğunu göstermekte ve trafik eğitiminin önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu bilinçle yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Müdürlüğü çocuklarımızın ve engelli vatandaşlarımızın trafikte bulundukları sırada karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmalarını sağlamak, trafik bilincini aşılamak ve kurallara uymayı bir davranış biçimi haline getirmek amacı ile Topkapı ve Florya’da iki adet trafik eğitim parkı kurmuştur. Trafik Eğitim Parklarında, çocuklarımıza ve engelli vatandaşlarımıza hem teknik hem de uygulamalı olarak trafik eğitimi verilmektedir. Usta Trafik eğitimcilerinin ve gerçek trafik polislerinin verdiği trafik eğitimi ile çocuklar öğrendikleri kuralları günlük hayatta kullanarak kendilerini koruyabilmektedirler. Tüm trafik kurallarının ve işaretlerinin (Trafik Işıkları, Trafik levhaları, Yol Çizgileri vb.) öğretildiği eğitim parklarında çocukların kolayca algılayabilecekleri bir eğitim sistemi kurulmuş ve onları sıkmadan eğlendirerek öğretme politikası esas alınmıştır.

trafik kurallarıEĞİTİM ALMAYA HAK KAZANMA KOŞULLARI

http://tkmcocuk.ibb.gov.tr

adresinden interaktif olarak Topkapı Trafik Eğitim Parkı’ nda eğitim alma talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru formunda gerekli yerleri, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurunuz:

• Formda hangi tarih ve grup ile eğitim almak istediğinizi belirleyip onaylayınız

• İletişim numaralarından birini, velinize ulaşılabileceğimiz bir numara veriniz, Velinizin adını mutlaka giriniz, yaptığınız kayıta onay almak için e posta adresinizi mutlaka doğru giriniz.

• Gerekli alanları eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurunuz ve onaylayınız.

• Sizinle Telefonla irtibata geçip onay alındığını takdirde size mail göndereceğiz.

• Mailinize gelen kayıt onay mailini, eğitim alacağınız güne kadar, e-posta kutunuzda saklayınız.

• Onay mailiniz “Junk Mail” & “Önemsiz E-posta” klasörüne düşmüş olabilir.