TOBB Üniversitesi’nden staj programı

Eğitim Güncel
Aydın, TÜGİAD Ankara’nın ülkedeki beyin göçünün tersine döndürülmesi amacıyla üniversitelere yaptığı işbirliği çağrısına olumlu yanıt veren TOBB Üniversitesi’nin Ortak Eğitim ve Kariyer Ge...
EMOJİLE

Aydın, TÜGİAD Ankara’nın ülkedeki beyin göçünün tersine döndürülmesi amacıyla üniversitelere yaptığı işbirliği çağrısına olumlu yanıt veren TOBB Üniversitesi’nin Ortak Eğitim ve Kariyer Geliştirme Koordinatörü A.Ziya Sülünbe’yi kabul etti.

Aydın, ziyarette, üniversite mezunu gençlerin adeta ”sudan çıkmış balığa” benzediklerini, destek görmedikleri için iş bulma konusunda zorlandıklarını dile getirdi. Ankara’da 21 üniversite bulunduğunu belirten Aydın, birçok öğrencinin bilinçsiz yönlendirildiklerinden dolayı mezun olduktan sonra kendi branşlarındaki mesleklerini yapamadıklarını anlattı.

Çok nitelikli çok sayıda yeni mezunun da çalışabilmek için yurt dışına gittiğini kaydeden Aydın, ”2 üniversite bitirmiş 4 dil bilen işsiz gençler var. Geçenlerde bu özelliklere sahip, yeni mezun bir kardeşimizle tanıştım. İşsiz olduğunu duyunca çok üzüldüm. Maalesef Türkiye, böyle kalifiye işsizlerle dolu” dedi.

Sülünbe de ziyarette, TOBB Üniversitesi’nin ”Ortak Eğitim” adı altındaki staj programlarına değindi. TOBB Üniversitesi’nde öğrenim görenlerin 1 yıl süren zorunlu staj programları kapsamında işletmelerde çalıştıklarını anlatan Sülünbe, ”Böylelikle öğrenciler teorik bilgilerini, staj süresince pratikle pekiştirerek, mesleki alanlardaki temellerini atmış oluyorlar. Öğrencilerimizin yüzde 60’ı staj yaptıkları işletmelerden iş teklifi alıyor” dedi.

Aydın, TOBB Üniversitesi’nin uygulamasının diğer üniversitelere de örnek olması gerektiğini vurgulayarak, TÜGİAD Ankara üyesi şirketlere staj programını desteklemeleri için çağrı yapacağını bildirdi.

Sabah