Tercihlerde son gün

Eğitim Güncel
Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) ter döken adayların yanı sıra TEOG’a giren ortaokul öğrencileri de bugün tercih listelerine son şeklini vermek zorunda. Üniversite adayları bugün 24.00&...
EMOJİLE

Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) ter döken adayların yanı sıra TEOG’a giren ortaokul öğrencileri de bugün tercih listelerine son şeklini vermek zorunda. Üniversite adayları bugün 24.00’e kadar tercihlerini ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden yapabilecekler. TEOG tercihleri de bugün 13.00’te sona erecek. Resmi tatil nedeniyle, okullarda nöbetçi yönetici bulunacak. Uzmanlar son bir kez daha tercih listesinin gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Doğru tercih yapan öğrencinin açıkta kalmayacağını belirten uzmanlar bunun için tercih piramidi önerisinde bulundu. 30 tercih hakkının tamamının yazıldığı tercih piramidi şöyle oluşturuluyor:

Sabah’ın haberine göre tercihlerde en çok dikkat etmeniz gereken şey ÖSYS puanınız değil puana göre aldığınız sıralama. Çünkü üniversiteler öğrenci alırken puanla değil sıralamaya göre öğrenci alıyor.

Piramidin en üst sırasına sıralamanızdan daha yüksek 3 ya da 4 üniversite ve bölüm yazın. Sıralama ve puan aralıkları değişebilir. Örneğin 85 binlerdeyseniz ilk tercihlerinizi 60-65 bin sıralamasından alan bölümlerden yana kullanın.

Orta sırada puanınıza çok yakın veya eşdeğer bölümleri tercih edin.

Piramidin en alt katmanını derecenizin altında kalan bölümler için kullanın. Yani 85 bin derecesindeyseniz ilk 90, 95, 100 bin ve üzeri bölümleri tercih edebilirsiniz.

İstenmeyen bir yükseköğretim programına tercihler arasında ne olursa olsun yer vermeyin. Daha çok istenen bir yükseköğretim programı, salt yüzdelik dilim, minimum puan ya da başka bir nedenden ötürü daha az istenen bir programın altına alınmamalı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme