Tercih Yükseltme Liseli Yaptı

Eğitim Güncel
Fen, anadolu, sosyal bilimler ve bazı meslek liselerine yerleştirilmede son aşama olan "tercihinde yükselme" sonuçları açıklandı. Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre, daha önce herhan...
EMOJİLE

Fen, anadolu, sosyal bilimler ve bazı meslek liselerine yerleştirilmede son aşama olan "tercihinde yükselme" sonuçları açıklandı.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre, daha önce herhangi bir okulu kazanamayan 45 bin 42 öğrenci, tercihinde yükselme işlemiyle bir okula yerleşme şansı elde etti. 13 bin 525 öğrenci de bir üst tercihine yerleştirildi.

Tercihinde yükselme işlemine toplam 213 bin 946 aday başvururken, 78 bin 785 aday asil olarak bir yere yerleşmeye, 11 bin 374 aday da mülakatla girilecek bir okula girme hakkı kazandı. Daha önceki tercihine yerleşen 31 bin 592 aday ise yerini korudu.

Tercihinde yükselme işlemi sonunda, okullarda toplam bin 312 kontenjan boş kaldı. Buna göre, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Liselerinde 39, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Teknik ve Anadolu Kız Meslek Liselerinde 769, Ticaret Turizm Genel Müdürlüğüne bağıl okullarda 389, Anadolu İmam Hatip Liselerinde ise 115 kontenjan boş bulunuyor.

Öğrenciler sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının "www.meb.gov.tr" internet adresinden öğrenebilecek.

KAYITLAR 7 EYLÜLDE SON

Tercihinde yükselme sonrasında özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavı sonucuna göre öğrenci alan okullar dışındaki okullara kayıt hakkı kazanan öğrenciler 1-7 Eylül 2009 tarihleri arasında kayıt yaptıracak.

Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alan okulların boş kontenjanları 5 Eylül 2009 tarihinde ilan edilecek.

Kayıtlı olduğu okulu tercihinde yükselme işlemi sonucunda yeniden kazanan öğrenci, tekrar kayıt yaptırmayacak, kaydı sistem tarafından doğrudan yapılacak. Ancak, veli tercihinde yükselme için talepte bulunduktan sonra okuldan kayıtla ilgili öğrencini evrakını aldıysa, tercihinde yükselme sonucunda yeniden aynı okulu kazanması durumunda yeni kayıt yaptırması gerekecek.

Kayıtlı olduğu okuldan farklı bir okula tercihinde yükselme işlemi sonucunda kayıt hakkı kazanan öğrencinin, en son kazandığı okula kayıt yaptırma zorunluluğu bulunuyor.  Kayıtlar sonunda açık kalan kontenjanlara ön kayıtla öğrenci kabul edilecek.