TEOG Özel okul tercihlerinde bu uyarılara dikkat!

Eğitim Güncel
Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, bu öğrencilerin, resmi okullardan birine geçebilmeleri için 17 Ağustos – 4 Eylül 2015 tarihleri arasında, üç defa yapılacak y...
EMOJİLE

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, bu öğrencilerin, resmi okullardan birine geçebilmeleri için 17 Ağustos – 4 Eylül 2015 tarihleri arasında, üç defa yapılacak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabileceklerini ve  6-16 Temmuz merkezi tercih ve yerleştirme başvuruları döneminde ise ‘Özel okula kayıt yaptıracağım’,‘Tercih yapacağım’ butonunu işaretlediği halde 11 Eylül 2015 tarihine kadar herhangi bir özel okula kaydını yaptırmayan öğrencilerin kayıtlarının, bu tarihten itibaren açık öğretim kurumuna otomatik olarak yapılacağının altını çizerek öğrencilerin ve velilerin bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Özel mi?  Devlet mi?

24 Haziran tarihinde, öğrencilerin YEP sonuçları ile birlikte puanlar ve içinde bulundukları yüzdelik dilimleri açıklanacak ve aynı gün merkezi yerleştirme ile öğrenci alacak okulların kontenjan tabloları bir önceki yıl aldıkları öğrencilerin yüzdelik dilimleri ve puanları yayınlanacak.

Özel okul- devlet okulu tercihinde kararsız olan veliler, öncelikle öğrencilerinin yaklaşık ta olsa hangi resmi okullara ve hangi özel okullara girebileceklerine bakmalılar. Özellikle okulları geçen yıl hangi yüzdelik diliminden öğrenci almışlarsa, bu yıl da aynı yüzdelik diliminden öğrenci alacağını bilmeliler.

Özel okul mu, resmi okul mu? tercihinde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da dört yıl sonra girilecek üniversite sınavlarına nasıl hazırlanacağının hesabının şimdiden yapılması gerektiğidir. Yoksa dört yıl çok hızla akıp geçecek.

Sınavla Öğrenci Alan Özel Okulların 2015 Kayıt Takvimi

1.Ön Kayıt (24-25 Haziran Çarş.-Perş.)   1.Kesin Kayıt(26-27 Haziran Cuma- Cumartesi)

2. Ön Kayıt (28 Haziran Pazar)                  2.Kesin Kayıt (24 Haziran Pazartesi)

3.Ön kayıt (30 Ağustos Salı)                       3.Kesin Kayıt (1 Temmuz Çarşamba )

4.Ön kayıt (2 Temmuz Perşembe)            4.Kesin Kayıt (3 Temmuz Cuma

Serbest Kayıt  4-5 Temmuz Cumartesi- Pazar

Resmi liseler için MEB’in Özel Okullarla ilgili kayıt işlemlerine açıklık getirmesi gerekiyor. Geçtiğimiz yıl özel okullar, tercih ve işlemlerine başlayıp yerleştirmeye esas nakil işlemleri tamamlanıncaya kadar resmi kayıt yapamadılar. Resmi kayıt dönemi sonrasında alınan kayıtlar, ancak okulların açılacağı hafta resmi işleme dönüştürülebildi. Bu durum ister istemez devlet okullarında yeniden kontenjan açıklarına neden oldu.

Sistemin daha sağlıklı yürümesi için 14 Ağustos’tan itibaren özel okullarda nakil yolunun açılması daha doğru olacaktır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme