Eğitim Güncel

Temel liselere kurs açma izni geliyor

BAKAN AVCI’YA BRİFİNG AYM’nin, iptal kararının gerekçesinde, “Devlet dershaneye yasal statü verdi, kapatamaz. Eğitim öğretim hakkı ihlal edilemez” demesinin ardından gözler MEB’e çevrildi. İptale ilişkin, 24 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan..

Temel liselere kurs açma izni geliyor

BAKAN AVCI’YA BRİFİNG

AYM’nin, iptal kararının gerekçesinde, “Devlet dershaneye yasal statü verdi, kapatamaz. Eğitim öğretim hakkı ihlal edilemez” demesinin ardından gözler MEB’e çevrildi. İptale ilişkin, 24 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçeli karardan sonra Bakanlık’ta başlayan toplantı ve istişare trafiği hafta başında da devam etti. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile Hukuk Müşavirliği tarafından yürütülen teknik ve detaylı çalışmalar sırasında sektör temsilcilerinin de görüşleri alındı. Önümüzdeki günlerde, yürütülen tüm çalışmalar, seçenekler ile belirlenen yol haritası hakkında Bakan Nabi Avcı’ya kapsamlı bir brifing verilecek.

ÖZEL KURUMLARA ŞARTLAR

Hürriyet’in haberine göre AYM’nin kararı sonrasında henüz kapsamlı bir açıklama yapılmazken, Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre yaklaşık 400 dershanenin özel öğretim kurumları arasında yer alan seçeneklerden birine dönüşmesi istenecek, dönüşmeyen kurumlar dershane olarak kayıt alamayacak. Dershanelere alternatif olabilecek bir formül üzerine çalışan bakanlığın, özellikle mezun öğrencileri sınavlara hazırlayacak özel okula dönüşmek istemeyen kurumlara yeni şartlar getireceği de konuşuluyor. Açılan iptal davasında temel liselere yönelik bir madde bulunmadığı için bu kurumlar, eğitim öğretime mevcut halleriyle devam edecek.

KURS TANIMI YENİDEN YAPILACAK

Edinilen bilgiye göre, özellikle çeşitli kurslar alternatifi üzerine yoğunlaşan bakanlık, “kurs” tanımını yeniden yapacak. Temel liselere, mezun öğrencilere yönelik kurs açma izninin verileceği de öne sürülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL